Sosyal yardım hakkında bilmeniz gerekenler

Yaşam standardının altında yaşayan her kişinin sosyal yardım alma hakkı var. Ancak sosyal yardım alabilmek için bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda kimin sosyal yardım alma hakkı var, ve nasıl başvurulması gerekir konularını ele alacağız.

0
1967

İlk adım: Bütceyi gözden geçirmek

Sosyal yardım almaya hakkınızın olup olmadığnı öğrenmek için önce kendinize bir bütce yapmanız gerekir. Bütçe yaparken sadece gelir ve giderlerinizi değil, düzenli giderlerin haricindeki giderleri, örneğin diş tedavi masraflarını, vergi ödemelerini ve ödemeniz gereken borçlarıda hesaplamanız gerekir. Bu konuda sizlere bütçe danışmanlık bürosuda yardımcı olabilir. İnternet sayfasından indireceğiniz belgeleri (bu internet sayfasında www.budgetberatung.ch) doldurarak kendinizde bütçenizi hesaplayabilirsiniz. Bölgenizde ki bütçe danışmanlık bürosuna başvurarak randevu alabilirsiniz. Size en yakın olan danışmanlık bürosunun adresini yukarda belirttiğimiz internet sayfasında bulabilirsiniz. Danışmanlık hizmetleri genellikle ücretsiz olarak verilmektedir.

Diğer hizmetler

Bütçe hesabı yaptığınızda, paranızın çok az olduğunu tebit ettiyseniz, ilk yapmanız gereken iş, ek yardımdan faydalanma olanaklarını araştırmanız olmalı. Bu ek yardımlar: Burs, sağlık sigortası prim sübvansiyonları, çalışmayan ailelere yapılan ödenekler, çocuk ödeneklerini düzenli alamıyorsanız avans talep edebilisiniz. Ek yardımlara rağmen paranız yeterli değilse, sosyal yardım için başvurabilirsiniz.

Asgari geçim standardı

Asgari geçim standardının altında yaşıyorsanız, sosyal yardım alma hakkına sahipsiniz. Asgari geçim standardı, temel ihtiyaçlar (yiyecek, içecek, elbise vb), sağlık ihtiyaçları ve ev kirasından oluşmakta. Sosyal yardımın miktarını her kanton kendisi belirlediği için, sosyal yardım miktarında farklılıklar bulunmakta. Bu farklılık temel ihtiyaç için ödenen para miktarında da görülmekte. Her kanton pahalılığa göre sosyal yardımı arttırmamakta. Temel ihtiyaçlar evde yaşayan kişilerin sayısına göre belirlenmekte. Sosyal yardım yönetmeliği ile ilgili bilgileri internet sayfasında bulabilirsiniz:

http://goo.gl/lvc0Xg (Almanca);

http://goo.gl/KslJ8h (Fransızca);

http://goo.gl/ofZJYt (İtalyanca).

Birikmiş paramın hepsini harcamam mı gerekiyor?

Evet. Sosyal yardıma başvurmadan önce, birikmiş olan paranızı harcamış olmanız gerekiyor. Sadece belli bir miktar para bu uygulamadan muaf tutulur: Tek kişinin 4000, evli çiftlerin 8000 ve her çocuk için 2000 Frank para biriktirilmesine müsade ediliyor. Bir ailenin en fazla 10 000 Franka kadar para biriktirme hakkı var. Geçiminizi sağlamak için kullanabileceğiniz herşey mal varlığı-servet olarak tanımlanmakta. Para, gayri menkul, hisse senedi ve arba mal varlığı olarak kabul edilmekte.

Sadece size ait olan özel eşyalar ve ev eşyaları mal varlığına dahil edilmemekte. Fakat, eğer arabayı iş için kullanmak zorunda iseniz, sosyal yardım kurumu arabanızı satmanızı talep etmeyebilir.

Evimi satmak zorunda mıyım?

Evinizi satmanız şart değil. Eviniz, mal varlığı olarak kabul edilmekte, fakat evinizde, kirada oturacağınız bir evden daha ucuza oturuyorsanız, evinizi satmak zorunda değilsiniz.

İşden çıkmam mı gerekir?

Hayır, kesinlikle işden çıkmamanız gerekir. Tam tersine, çalışmanız sizin için avantajlı bir durum yaratır. Zürich şehrinde oturan, yüzde 40 çalışan, 1000 Frank kazanan bir kişinin kazandığı paradan 240 Frank kesintiden muaf tutuluyor. Arta kalan 760 Frank ise ödenen sosyal yardım çerçevesinde kesiliyor. SKOS (aşağıdaki kutuya bakınız) kesinlikle işden çıkmamanızı öneriyor. Böylece hem çalışıp, hemde sosyal yardım alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Akrabalarım benim için ödeme yapmak zorunda mı?

Akrabaların yardım etme yükümlülüğü var. Birinci derecede akrabalar, Anne-baba, büyük anne-baba, çocuklar, torunlar birbirlerine yardım etmekle yükümlüler. Ancak, bu akrabaların maddi durumlarının iyi olması gerekir. Bunun için her akrabanın durumu özel olarak incelenir.

Aynı zamanda herhangi bir maddi destek için mahkeme kararı gereklidir. Amca, dayı, teyze, hala, yeğen vb. ikinci derece akrabaların yardım etme zorunluluğu yoktur.

Her şeyi bildirmek zorunda mıyım?

Evet. Sosyal yardıma başvurduğunuz an, geliriniz, mal varlığınız ve ailenizle ilgili bilgileri vermek zorundasınız. Ayrıca maaş bordosu, kira sözleşmesi ve banka belgesi gibi dökümanları vermeniz gerekir. Ekonomik durumunuz ve aile ilişkilerinizde herhangi bir değişiklik olduğu taktirdede hemen sosyal yardım kurumuna bildirmeniz gerekir.

sosyal yardimSKOS-Yönetmeliği

İsviçre Sosyal Yardım Konferansı, İsviçre deki tek Sosyal Yardım Derneği (SKOS / CSIAS) olarak 50 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürüyor.

SKOS sosyal yardımın hangi koşullarda ve ne kadar verilmesi gerektiğini belirlemek için yönetmelik hazırlıyor. Bu yönetmelikde yer alanlar bağlayıcı olmamakla birlikte, üyelerin çoğunluğu tarafından uygulanıyor. Yönetmelikle ilgili bilgileri ve bu konuda sık sorulan soruları ve cevaplarını internet sitesinde www. skos.ch bulabilirsiniz.

İtiraz

Size resmi makamlardan gelen bir kararı kabul etmediğiniz taktirde, itiraz edebilirsiniz. İtiraz süresine mutlaka dikkat edin. Resmi makamlar kararlarını yazılı olarak gönderirler ve bu kararların bir parağrafında hukuki itiraz yolu ile ilgili bilgilendirme bulunur. Parağrafda, itiraz süresi ve itiraz edilecek kurumun adı yazılır. Genellikle itiraz için avukat gerekmez. Hukuk ve sosyal danışmanlık bürolarıda itiraz yazma konusunda yardımcı olabilirler.

Çekinmeyin:

Sosyal yardım kurumu ev kirası ve diş tedavisi ile ilgili yapılan başvuruları genellikle reddeder. Karara karşı çıkarak, hakkınızı aramak için itiraz edin!

CEVAP VER