842 milyon kişi açlıkla boğuşuyor

0
2572

842-milyon-kisi-aclikla-bogusuyor[dropcap style=”flat” size=”4″]16[/dropcap] Ekim dünya gıda günüydü. Kaydedilen gelişmelere rağmen, şu anda 842 milyon kişi ihtiyacını karşılayacak kadar belenebiliyor. Birleşmiş Milletler’in Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) yetkilileri, bu yıl sağlıklı gıda ve kalıcı üretim üzerinde duruyor. FAO, “Yaşanabilecek modeller dünyanın ekosistemini ve bio çeşitliliğini tehdit ediyor. Biz geleceğin gıdalarını tüketiyoruz” açıklamasında bulundu.

Şu anda dünya genelinde kötü beslenen ve açlık sınırınının altında yaşayan kesim oranında bir düşüş olsa bile, insanların temel olarak tüketmesi gereken vitamin vb.’ye ulaşımı hala sınırlı.

Veriler, kötü beslenenlerin yüzde 26’sının çocuk olduğuna dikkat çekiyor. Söz konusu çocukların gelişimi de tabii ki sorunlu oluyor. Ancak dünya genelinde 1.4 milyar kişi de yanlış beslenmeden dolayı kiloyu ya da obez

Şu anda yaklaşık 80 ülkeye gıda yardımında bulunan Dünya Sağlık Örgütü (PAM) ise, özellikle doğum sonrasında anne ve çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmasının önemine dikkat çekti.

PAM açıklamasında “Uluslararası örgüt, 5 yıl boyunca, yılda 1.2 milyar dolar yatırımda bulunursa, kötü beslenmenin önüne geçilebileceğini, çocuk ölümlerinin azaltılabileceğini” belirtti.

Öte yandan gün vesilesiyle heba edilen gıdalara da dikkat çekiliyor. PAM, yıllık gıda üretiminin üçte birinin, 1.3 milyar ton ya da 750 milyar doların her yıl çöpe atıldığına dikkat çekiliyor.

“Bu gıdaların dörte biri ile, açlıkla boğuşan 842 milyon kişi beslenebilir” tespiti de yapılıyor.

Yetkililer, heba edilen gıdaların yarısı ve şu andaki üretimin yüzde 32’lik bir artışı ile 2050 yılında 9 milyara ulaşması beklenen dünya nüfusunun rahatlıkla beslenebileceğini de vurguluyor. Ancak, şu andaki tüketimden yola çıkarsak yüzde 60’lık bir artış ile gelecekteki nüfus artışının ihtiyacının karşılanabileceği de belirtiliyor.

Gıdanın en çok heba edildiği ülkelerin başında ise, Çin, ABD geliyor.

Çin, ABD geliyor. FAO’nun 2012 yılı raporuna göre, 1996 yılında açlıkla mücadele eden 840 milyon kişi sayısı 2 kat artarak 1 milyara ulaşmış. Geçen yıllarda yaşanan kuraklığın ve kaynak israfının açlığa zemin hazırladığına vurgu yapan Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS) Başkanı Necdet Buzbaş, dünya genelinde tüketim ürünlerine yönelik talebin sürdürülemez boyutlara ulaştığını söyledi. Son elli yılda 7 kat büyüyen dünya ekonomisinin doğal kaynakları bozduğunu belirten Buzbaş, çevre kirliliği ve doğal dengede insan faaliyetlerine bağlı olarak meydana gelen bozulmaların, dünya ekosistemiyle uzlaştırılmazsa sürdürülebilir yaşamın zor olduğunu ifade etti.

Kaynak israfının sebep olduğu sağlık sorunlarına değinen TÜGİS Başkanı Buzbaş, üretkenliğin azalmasının doğrudan bu sorunları da beraberinde getirdiğini ifade etti. Yetersiz beslenme kaynaklı malnütrisyon hastalığının küresel ekonomiye maliyetinin 3,5 trilyon dolar olduğunu belirten Necdet Buzbaş, kaynakları sürdürülebilir bir biçimde kullanmanın çocuk ölümünü azaltacağını ve gelecekte sağlıklı bireylerin yetişeceğini söyledi. Doğal kaynakların etkin bir şekilde kullanılmaması durumunda küresel sağlık sorunlarının bitmeyeceğini belirten Buzbaş, tüketimin adil bir şekilde yapılmadığını ve çözümün ancak uluslararası dayanışmayla gerçekleşeceğini vurguladı. 7 milyar nüfuslu dünyada kaynakların israf edildiğini söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ise yaklaşık 1,5 milyar kişinin de obez olduğunu kaydetti. Tüm dünyada toplam 870 milyon kişinin açlık sınırında yaşadığını ve her yıl 10 milyon insanın açlıktan hayatını kaybettiğini ifade eden Arzu, “Dünyadaki açlık ve obezite sorunlarının aşılabilesi için kaynakların israf edilmemesi adil ve dengeli tüketimin teşvik edilmesi gerekmektedir. “dedi.

CEVAP VER