CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün,TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Aygün,Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan ve çocuklarıIŞİD’e katılan bir Türk ailesinin mensupları ile basınınkarşısına çıktı.

isid

IŞİD’İ BESLEYEN DAVUTOĞLU’NUN BAŞBAKAN OLMASI UTANÇ VERİCİ

Basın toplantısının başında kısa bir konuşmayapan Aygün, adını F.K. olarak açıkladığı gencinHamburg kentinden 4-5 hafta evvel 18 kişilik gruplaTürkiye’ye geldiğini ve oradan da IŞİD’e katıldığınısöyledi. Aygün, aile ile birlikte “Bu gencin nasıl IŞİD’ekatıldığına, Türkiye’nin Suriye’ye giden militanları nasıldesteklediğine, sınırların nasıl kevgir haline geldiğine”dair açıklamalar yapacaklarını dile getirdi. Ardındanda bu konudaki tutumundan dolayı Dışişleri BakanıAhmet Davutoğlu’un eleştirdi. Davutoğlu’nun ismininşimdi Başbakan olacak diye anıldığını hatırlatan CHP milletvekili, “Ben Davutoğlu’nun başbakanlığını,IŞİD denen canavar örgütü yaratan kişinin merkezetaşınması olarak görüyorum. Ortadoğu’da IŞİD’ibeslemiş büyütmüş bir insanın Başbakan olmasınınutanç verici olacağını söylemek istiyorum.” şeklindekonuştu.

‘TÜRKİYE CİDDİ ŞEKİLDE KAOSA SÜRÜKLENİYOR’

Ardından Hamburg’da yaşarken IŞİD’e katıldığı söylenen gencin amcası Murat Keskin konuştu.Yeğeninin 4 hafta önce IŞİD’e katıldığını ve ellerindekibelgelerle bunu doğruladıklarını belirtenKeskin, yeğenleri için kaygılandıklarını ifade etti.Keskin, ikinci olarak kaygılandıklarını noktanın ise“Türk makamlarının duyarsız kalması” olduğunuanlattı: “Ortadoğu’da çok uluslu güçlerin bir stratejisi var ve bu strateji de burayı kan gölüne çeviriyor. Türkmakamlarının buna duyarsız olması bizi rahatsız ediyor.Türkiye ciddi şekilde kaosa sürükleniyor. 100 yıllıkdostlar bir gecede düşman oluyor.”

‘ÇOCUĞUMUZ ÖLSE CENAZESİNİ BİLE ALAMAYACAĞIZ’

Almanya’da gençlerin IŞİD’e katılması hakkında bilgi de veren Murat Keskin, özellikle Selefi akımının etkisiyle özellikle Türkiyeli, Bosnalı ve Çeçen gibi gençlerin örgütlendiğini belirtti. Bu gençlerin militan olarak yetiştirilip Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a gönderildiğini söyleyen Keskin, “Amacımız kamuoyunda duyarlılık oluşturmak. Bizim başımıza gelen, diğer ailelerin başına gelmesin istiyoruz. Basının da gerekli duyarlılığı göstermesini istiyoruz. Biz 4 haftadır uyku uyuyamıyoruz. Daha da kötüsü çocuğumuzun yaşayıp yaşamadığı konusunda bilgi sahibi değiliz, iletişim kuramıyoruz. Ölse cenazesini alamayacağız.” ifadelerini kullandı.

‘IRAK VE SURİYE’YE GEÇİŞLER TÜRKİYE ÜZERİNDEN’

IŞİD’e katılım için geçiş noktasının Türkiye olmasının vahim bir durum olduğunu sözlerine ekleyen Keskin, “Hepsinin Türkiye üzerinden Irak ve Suriye’ye geçtiğini duyuyoruz. Orada eğitim alıp sonra tekrar Türkiye’de çeşitli kamplara gelip eğitim alıp tekrar bölgeye gittiğini duyuyoruz. Topladığımız bilgilerle baktığımızda böyle bir sonuca varıyoruz.” dedi.

‘ALMANYA’DA IŞİD’E KATILIM 1200’ÜN ÜZERİNDE’

Yeğeninin IŞİD’e katıldığını duyar duymaz çeşitli kurumlara gittiklerini belirten Murat Keskin, “İlk etapta bizim çocuğumuzun gittiğini haber almıştık ama Hamburg’dan 18 kişi gitmiş. İçinde Almanı var, Bosnalısı var. Son 1 yıl içinde 400’e yakın katılım olduğu ve içinde yüzde 10’unun Türkiyeli çocuklar olduğu söyleniyor. Avrupa’da 3 bine yakın katılım olduğu, bunlardan bin 200’ünün Almanya’dan olduğu söyleniyor. Alman devletinin duyarsızlığı da sorgulanmalı.” diye ekledi.

Olayı duyduktan sonra yeğeninin gittiği camiye gittiklerini anlatan Keskin, orada gördüklerini ve yaşadıklarını ise şöyle aktardı: “Caminin yönetimi bize şunu söylüyor, ‘Müslümansanız biz sizinle sohbet edeceğiz, namaz kılacaksınız ondan sonra, sizinle sohbet edeceğiz.’ En son ben ‘Ben Müslüman değilim, namaz kılmayı da bilmiyorum’ dedim. Sohbet etmeye başladık. ‘Çocuğunuzu tanımıyoruz. Günde 100 çocuk geliyor buraya.’ dediler. Orada bir genç ‘ben tanıyorum’ dedi. Bu kişinin görüntülerini aldık. Sonra araştırdık ki, bizim yeğen bu kişiyle geziyor 3 aydır. Pikniğe gidiyor, Hamburg’un çeşitli yerlerinde toplu halde namaz kılıyorlar. Girdiğimiz camide masa üstünde Arapça kimlikler vardı. Görüntüsünü alamadık ama bunlar araştırılmalı.”

‘AİLELER KORKUDAN BAŞVURU YAPAMIYOR’

Yurt dışında bu şekilde mağdur olan birçok aile olduğunu belirten Keskin, “Çocuklarının can güvenliği kaygısından dolayı başvuru yapamıyorlar, seslerini çıkartamıyorlar. Orada Alman makamlarına başvurduk. ‘Eskiden bir aile geliyordu ama son bir iki ayda 10 – 15 aile geldi’ dediler. Biz aileler ortak hareket etmek istiyoruz dedik. Bu ailelerin isimlerini vermek istemiyoruz, dediler. Bir sonuç elde edemedik.” şeklinde konuştu.

Şahit olduğu bir başka hadiseyi anlatan Murat Keskin, Bingöl kökenli bir çocuğun IŞİD’e katıldıktan sonra yaralanıp yeniden ailesinin yanına döndüğünü öğrendiklerini belirterek, “Gelen çocuk, annesi evde başı açık olduğu için annesini öldürmeye çalışıyor, bıçakla saldırıyor. Bir başka aile ile tanıştım. 18 yaşında bir çocukları var. Çocuğunu almış Türkiye’ye getirmiş, geçici tedbir olarak. Ama burada ne kadar güvenli ortamda onu bilemiyorum.” diyerek yaşanan acı verici durumu anlattı.

‘DİYANET CAMİSİNE GİDİYORDU, ORADAN BU GRUBA KATILMIŞ’

Yeğeninin katılmadan önce hareketlerinden şüphelenip şüphelenmediği sorulan Keskin, “Kendisi çok küçük yaşta annesini kaybetti. Orada Diyanet’e bağlı bir camiye gidip geliyordu. Son 3 aydır da bu gruba katılmış” demekle yetindi.

Almanya’da Yeşiller Partisi’nden ilçe milletvekili olan Türk asıllı Gülnur Çam da kısa bir açıklama yaptı. Yaşanan bu durumda Almanya’nın entegrasyon politikalarının da etkisi olduğunu söyleyen Çam, 11 Eylül sonrasında Müslüman kökenli gençlerin iş bulmada zorlandıklarını anlattı.

Ailelerin çocuklarının IŞİD’e katılması konusunda korkudan ne basına ne konsolosluğa başvurabildiklerini anlatan Gülnur Çam, bunu önlemek adına bir inisiyatif düşündüklerini söyledi. IŞİD’e katılan gençlerin önce tavırlarında değişiklik olduğunu anlatan Çam, “Bunların önceden fark edilmesi açısından bir inisiyatif düşünüyoruz.” diye ekledi.

CEVAP VER