Asgari ücret icin sandık başına

0
1731

secim-sandigi[dropcap type=”1″]12[/dropcap] Mayıs’ta emekçilerin asgari ücret talebi halk oylamasına sunulacak. Emekçilerin asgari ücret talebini haklı kılan onlarca neden var. İsviçre gibi zengin bir ülkede herkese yetecek varlığın bulunduğunu biliyoruz. Fakat varolan zenginliklerden sadece azınlık bir grup faydalanabiliyor ve emekçilere emeğinin karşılığı verilmiyor. Çok zor koşullarda çalışan, az ücret alan emeçiler, maaşları geçimlerini sağlamaya yetmediği için sosyal yardıma başvurmak zorunda kalıyorlar. Onlar bu toplumun çalışan fakirleri olarak adlandırılıyor. İsviçre’nin zenginliğinin yüzde 97 sine, İsviçre’nin en zenginleri, toplumun yüzde üçünü oluşturan kesim sahip. Bu adaletsizliği kabul etmemeliyiz. Bir ülkenin zenginliği herkes eşit olarak dagıtlmalı.

Sonunda eşit ücret

Asgari ücret, cinsiyet ayrımcılığınıda ortadan kaldırıyor. Kadınların daha az ücret aldığı, emeklerinin karşılığını alamadığı bir ülkede, asgari ücret uygulamasıyla bu eşitsizliği kaldırmak için önemli bir adım atılabilecek ve kadınlar hak ettikleri ücreti alabilecek.

Maaş korunuyor

Kitlesel göç insiyatifinin 9 şubatda kabul edilmesinin ardından, 4000 Frank asgari ücret talebi daha fazla önem kazandı. Serbest Dolaşım Anlaşması ve Avrupa Birliği ile yapılan karşılıklı Anlaşma şimdi tehlikede. Maaşların korunması için alınan tedbirler Serbest Dolaşım Anlaşmasına bağlı olarak belirlendi. Bu hakkın yok olmasıyla birlikte, maaşların korunması tehlikeye girecek. Maaşların artması, „ekonomik kriz“ vb. nedenler gösterilerek engellenecek ve iş koşulları dahada kötüleştirilecek.

Birleşirsek dahada güçlüyüz İşçiler, emekçiler birleşmeli, İsviçre vatandaşı olan göcmenler 18 Mayıs da mutlaka oy kullanmalı.

Emine Sarıaslan, FIMM başkanı, Unia sendikası eş başkanı

CEVAP VER