Asgari ücret insiyatifi

Parlamento düşük ücret sorununu görmezlikten geliyor, çoktandır olması gereken ücret koruması reddedildi

0
1478

[pull_quote_center]Parlamento İsviçre’deki düşük ücret sorunlarını görmezlikten geliyor. Ülkemizde 330‘000 insan saatte 22 Franktan az ve ayda 4000 Franktan az bir ücret için çalışıyor (tam zamanlı olarak). Bunlar yaşamı sürdürmek için ancak yeterli olan ücretler. Mağdurların çoğu bir meslek eğitimi bitirmişlerdir. Özellikle kadınlar düşük ücretlerle çalışıyorlar. Yine de Ulusal meclis, Federal meclisi üst meclisi takip ederek bu kötü ücretlere karşı hareket etmeyi ret etti. Artık oy kullanan halk karar verecek.[/pull_quote_center]

[dropcap]D[/dropcap]üşük ücret sorununu ciddiye almaktansa Federal meclisteki ve parlamentodaki halk çoğunluğı sosyal ortaklığı övüp asgari ücret insiyatifini korkutan argümanlarla kötülemeye çalışıyor. Bunlar dürüst davranışlar değil. Çünkü sosyal ortaklığın yapısı zayıf. Çoğu işveren bağlayıcı asgari ücretlerle toplu iş sözleşmelerini (GAV) imzalamayı ret ettiğinden ve çoğu branşta zaten işçi organizasyonları mevcut olmadığından sadece çalışanların yaklaşık %45’i bir toplu iş sözleşmesi ile asgari ücret korumasına sahip.

Öncelikle genç insanların iş piyasasına girerken düşük ücret mağduru oldukları argümanı da yanlıştır. İstatistikler mağdurların dörtte üçünün 25 yaşın üzerinde olduğunu belgeliyor. Genç yetişkinler meslek eğitimi üzerinden iş piyasasına giriş yaptıklarından dolayı İsviçre’de düşük ücret sorunu genç çalışanların sorunu değil, özellikle meslek tecrübesi olan kadınların sorunudur.

Federal meclis ve parlamento çalışanları ücret baskısından ve işverenlerin keyfi davranışlarından koruma fırsatını kaçırdılar. Bağlayıcı bir asgari ücretin ücret istismarından en iyi koruma olduğu ve işverenlere de eşit imkanlar tanıdığı gerçeğini de görmüyorlar. Son sözü oy kullanan halk söyleyecek – tahminen 2014 yılının Mayıs ayında. İsviçre sendikalar birliği (SGB), birlikleri ve ortakları düşük ücretlere karşı önlem alınma talebini desteklemek için ellerinden geleni yapacaklar.

 

CEVAP VER