Aylıklarımızı koruyalım, yabancı düşmanlığına hayır!

0
1118

Meslek sahibi olmasına, yüzde yüz çalışmasına rağmen birçok emekçi yaşamlarını sürdürmeye yetecek aylık alamamakta. Sürekli olarak emekli aylığının düşürülmesi için tartışmalar yapılıyor. Bu olumsuz gelişmelerin nedeni ise göçmenler olarak gösterilmeye çalışılıyor. Bilinçli olarak göçmenler hedef olarak gösteriliyor. Yerli ve yabancı işçi ayrımı yapılarak emekçilerin arasındaki dayanışma engellenmeye ve kapitalist sistemin sömürüsü devam ettirilmeye çalışılıyor. Bu politikayı boşa çıkarmak, işçi ve emekçiler arasındaki dayanışmayı güçlendirmek için 21 eylülde bir gösteri düzenlenecek. Eylemin talepleri: Aylık ve emekli aylığının korunması, soygunculuğun ve yabancı düşmanlığının durdurulması!

Emeçilerin aylığı üzerindeki baskı ve aylık damping sürekli olarak artıyor. İsviçre’ye gelen göçmenlerin sayısını azaltarak bu sorunların çözülemeyeceğini belirtmek gerekir. Gerçek sorumlu iş verenler ve bu işverenler politikasını destekleyenler. Göçmenlerin sırtından politika yaparak parsa toplamaya çalışanlar hedefi farklı göstermeye çalışıyor. Aylıkların ve emekli aylıklarının düşürülmesini engellemek için sert yasaların çıkartılması, kontrollerin arttırılması ve yaptırımların sertleştirilmesi gerekir.

Ücret dampingi, asgari ücret uygulamasıyla engellenebilir. İsviçre’de asgari ücret toplu iş sözleşmesinin geçerli olduğu bir çok branşda kabul edildi. Fakat emekçilerin yarısı toplu iş sözleşmesinin olmadığı iş yerlerinde çalışıyor ve her toplu iş sözleşmesinde asgari ücret yer almıyor. Bu durumu sayılarla ifade etmek gerekirse, çalışanların %60 ı asgari ücret uygulamasının olmadığı iş yerinde çalışıyor ve aylıkları korunamıyor. İşveren ekonomik krizi vb. bahane ederek aylıkları düşürebiliyor. İsviçre’de yarım milyon emekçi 4000 Frankın altında aylık alıyor. Özellikle kadınlar ve göçmenler bu uygulamaya maruz kalıyor. Artık bu uygulamaya bir son vermek gerekiyor.

Soygunculuğa son

Menajer aylıklarının astronomik düzeyde olması engellenmeli. Genç sosyalistlerin girişimi 1:12, yüksek kadrolarda yer alanlara ödenen en yüksek maaşların sınırlanmasını talep ediyor. Bir işyerinde en düşük aylık ve en yüksek aylık arasındaki farkın en düşük ücretin 12 katı olarak belirlenmesini talep eden bu girişimin kasım ayında oylamaya sunulması bekleniyor

Emeklilik yaşına kadar çalışan her kişi, emekli olduktan sonra iyi bir yaşam sürdürmeli. Bu sözler İsviçre Anayasası’nda yer alıyor. Fakat yaşlılar, anayasada ön görüldüğü gibi iyi bir yaşam sürdüremiyor, çünkü emekli aylığı cok düşük.Buna rağmen burjuva partileri sürekli olarak emekli aylığını düşürmeye çalışıyor. Biz bu duruma müsade etmeyeceğiz. Biz AHV/AVS girişiminin talepi olan emekli aylığının yükseltilmesini talep ediyoruz.

Burjuva partileri iş yasasını değiştirerek perakendecilik sektöründe 24 saat çalışma koşulunu yasallaştırmak istiyor. 22 eylülde bunun için halk oylamasına gidilecek. Bu durum bu sektörde çalışan emekçiler için, daha fazla stres, daha az boş zaman ve aile için daha az zaman ayırma anlamına geliyor. Aynı zamanda yine düşük ücretle çalıştırılacaklar. Bu önerinin kabul olması halinde, 24 saat çalışma diğer iş alanlarında da uygulanacak. Bu nedenle 22 eylülde HAYIR oyu vermeliyiz.

Aylık ve emekli aylığının korunması, soygunculuğun ve yabancı düşmanlığının durdurulması için herkesi 21 eylülde, saat 13.30 da yapılacak olan gösteriye katılmaya çağırıyoruz. Detaylı bilgileri bölgenizdeki Unia sendikası sekreterliğinden elde edebilirsiniz.

CEVAP VER