Basel’de kadınlar şiddete karşı yürüdü

0
2091

baselde kadinlar

[su_dropcap style=”flat”]İ[/su_dropcap]sviçre Özgür Kadın Hareketi’in çağrısıyla Claramatte başlayan yürüyüşte sık sık “Biji berxwedana jınan” ve “Jin jiyan azadî” sloganları atan kitle Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimcinin posterlerini taşıdılar.

Savaşa, Şiddete, Köleliğe Başkaldırıyoruz” şiarı ile yapılan eyleme Sosyalist Kadınlar Birliği,Yeni kadın,Jung Stragl gibi kadın örgütleri de destek verdi.

Saat 16.00 da Basel Claramatte partında başlayan yürüyüş Claraplazt’daki miting ile sona erdi.

Miting, Paris’te katledilen Kürt Kadın Siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez şahsında özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başladı.

İsviçre Özgür Kadın Hareketi adına yapılan konuşmada, Rojava devrimi ve bu süreçte Kürt kadınlarının oynadıkları aktif rol selamlandı, Rojava devriminin kadın devrimi olduğu vurgulandı. Temsilci, tüm kadınların bu devrimi sahiplenmesi gerektiğini vurguladı. Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez cinayetinin organizeli olduğu belirtildi, derhal aydınlatılması istendi.

SKB ve Young Struggle üyesi kadınlar adına yapılan ortak konuşmada, 25 Kasım’ın simgesi olan ve polisler tarafından tecavüz edilerek katledilen Mirabel kardeşler anıldı. Rojava’daki kadın devrimi selamlandı

CEVAP VER