BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TUTUKLANDI

0
815

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül, “MİT TIR’ları” soruşturması kapsamında tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Sosyal medyada bir çok kişi bu karara tepki gösterdi. Çok sayıda gazeteci, Can Dündar’a destek vermek amacıyla Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne geldi. Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklandığı öğrenildi.

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ü tutuklama istemiyle mahkemeye sevkeden savcılık, “Silahlı Terör Örgütü Üyeliği, Siyasal ve Askeri Casusluk, Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açığa Çıkarmak” suçlarının işlendiğini iddia ediyor

Dündar ve Gül’ü tutuklama istemiyle mahkemeye sevkeden savcılık, “Silahlı Terör Örgütü Üyeliği, Siyasal ve Askeri Casusluk, Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açığa Çıkarmak” suçlarının işlediğini iddia ediyor. Dündar ve Gül’e destek için CHP ve HDP’li milletvekilleri ve meslektaşları adliye koridorlarında yalnız bırakmadı. Ancak bir süre sonra Can Dündar’ın çıkarıldığı 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin bulunduğu kata savcılık kararıyla ‘giriş yasağı’ getirildi.

Dünyaca ünlü sızıntı sitesi Wikileaks de, Gazeteci Can Dündar’ın Suriye’deki militanlara gönderilen silah konvoylarının fotoğraflarını yayınladığı için casuslukla suçlanıp mahkemeye çıkarıldığını duyurdu.

Tutuklanma kararı sonra Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ilk açıklamasında; “Üzelmeyin bu bizim için şeref madalyasıdır” dedi.

Cumhuriyet Gazetes Ankara Temsilcisi Erdem Gül ise “Arkadaşlar tutuklandık, gazeteciliğe devam edeceğiz” dedi.

“İnatla gülüyoruz sana ey diktatör”

Dündar ve Gül, kararı beklerken gazetecilere konuştu. Son resimleri de CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in çekti- ği bu selfie oldu. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR’larıyla ilgili yayımladıkları haber ve görüntüler nedeniyle tutuklanma talebiyle sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorgulandı. Dündar ve Gül, kararı beklerken 6. kattaki mahkeme koridorunda gazetecilere açıklama yaptı. Gül konuşurken adliye görevlileri müdahale ederek koridorda açıklama yapılamayacağını belirtti. Can Dündar açıklamasını tamamladıktan sonra, Erdem Gül de gazetecilere konuşmak istedi. Ancak Adliye görevlileri müdahale ederek, koridorda açıklama yapılamayacağını belirttiler.

CEVAP VER