Çoğunluğu kadın göçmelerden oluşan, 24 saat, evlerde çalışan bakıcıların sayısı artıyor. Bu nedenle çalışanların kendi hakları hakkında çok iyi bir şekilde bilgilendirilmesi gerekir. CareInfo. ch internet sitesinde bakıcıların hakları ile ilgili bilgiler bulunumakta. Bu bilgiler şu an Almanca, Polonyaca ve Macarca dillerinde veriliyor. CareInfo.ch proje müdürü Melanie Martin ile röpörtaj yaparak, sizlere bu internet platformunu tanıtmak istiyoruz.

Böyle bir platform oluşturma düşüncesi nasıl oluştu?

Zürich eşit haklar bürosu birkaç yıldır „evde 24 saat bakım“ alanında aktif. Diğer kurumlarla birlikte bu alanda var olan bilgileri toplayarak, ev işlerinde çalışanlar konulu bir kılavuz kitapı yayınladı. Bu kılavuz kitapı, ev bakıcısı göçmenlerin adil iş koşullarında çalışmaları içi hangi hukuksal konulara dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor. Ücretsiz olan bu kılavuz kitap eşit haklar bürosundan sipariş edilebilir.

Bakıcı göçmenlerin İsviçre’deki kendi kukuksal hakları ve sorumlulukları hakkında bilgi edinme isteği değişik etkinliklerde ortaya çıktı. Çünkü 24 saat çalıştıkları için, danışmanlık bü- rolarından bilgi alma ve bilgilendirme bürolarına gitme imkanları yok

Bu nedenle, eşit haklar bürosu, göçmen bakıcıların herhangi bir yere gitmeden, her saat bilgi alabilecekleri bir internet platformu oluşturdu.

CareInfo nedir? Bu sitede hangi bilgiler bulunuyor?

CareInfo bir buluşma noktası ve bilgi platformu. Bu platformda, özellikle hukuksal konular, maaş, tatil, çıkış süresi hakkında bilgi veriliyor. Esas hedef kitle, bakıcı göçmenler ama bakıcı göçmenleri çalıştı- ran kişilerde bu platformdan faydalanabilirler. Aynı zamanda bu platform, bakıcı göçmenlerin kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunmasınıda sağlıyor.

İnternet sitesini, her ay kaç kişi ziyaret ediyor?

CareInfo, her ay yaklaşık 500 kişi tarafından ziyaret ediliyor. Siteyi zirat edenlerin birkısmı çok özel bilgi arayan kişiler. Diğer bir kısmı ise, siteyi bir çok kez ziyaret eden kişiler. Örneğin, destek ve maddi imkanlar yazıları gibi güncel konular, bakımda etik, bakıcı göçmenler ev işleri normal iş sözleşmesi.

Unia ve Unia üyeleri bu platformdan nasıl faydalanabilirler?

CareInfo ağızdan, ağıza yapılan sözlü propağanda ile, hem bakıcı göçmenlere hemde onları işe almak isteyen kişiler tanıtılabilir. Somut olarak söylemek gerekirse: Arkadaşlarınızı CareInfo hakkında bilgilendirin. Ayrıca doktorlara, sosyal yardım kurumlarına ve Spitex elemanlarınada platformumuzu tanıtın. Bunun için platform tanıtım bildirisini ücretsiz sipariş edebilirsiniz. Veya abone olup, site ve yeni çıkan yazılarla ilgili düzenli bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, şehirler ve kantonlar CareInfo yu kuran kurumda yer alma imkanına sahipler. CareInfo’da yer alan bütün kurumların, kantonlarda dahil özel bilgileri sitede yayınlanıyor. Böylelikle, CareInfo gerekli olan yerde, gerekl bilgileri hedef kitlesine ulaştırabiliyor

Kästchen:

Sen bakıcı olarak mı çalışıyorsun? CareInfo.ch bilgi platformunu güncelleştirmek istiyor. Bunun için, siz bakıcıların ihtiyaçlarını önerilerini bilmek istiyoruz. Eğer bakıcı olarak çalışı- yorsan, CareInfo.ch adresindeki ankete katıl: https://de.surveymonkey.com/r/FQPNWQ7

CEVAP VER