Sembolik olarak Unia gençliği genç meslek sahiplerini bir madalya ile ödüllendirdiler, aynen bu günlerde gerçekten de „SwissSkills“ yarışmasında Bern’de yapıldığı gibi. Ancak Unia’nın gençlik sekreteri Lena Frank’ın düşüncesine göre tüm meslek öğrencileri çabaları için bir madalya hak ediyorlar. Çalışmalarının genel takdiri, en iyi yerler konusundaki rakabetten daha önemli, diyor Frank.

Madalyanın diğer yüzü Ancak madalyaların – meslek öğrenimi gibi – bir diğer yüzü de mevcut. Kısa süre önce yayınlanan Unia çıraklık raporu gösteriyor ki, fazla mesai, hafta sonu mesaisi ve noksan çalışma koşulları kontrolleri meslek öğrencileri için gündemde. „SwissSkills“ ‘te yaygın İsviçre meslek eğitimine dair coşkulu beğeniye rağmen meslek eğitiminde her zamanki gibi yapılması gerekenler var. Bu duruma etkinlikte, altın madalyanın diğer yüzünde mevcut noksanların gösterilmesi ile dikkat çekildi. (bkz resim).

20 Eylül’de meslek öğrencileri kongresi Bu sebeplerden dolayı Unia gençliği önümüzdeki Cumartesi günü, 20 Eylül tarihinde meslek öğrencileri için bir kongre hazırlıyor, amaç, meslek öğrencileri için hakları ve öğrenim koşulları konusunda bir tartışma ortamı yaratmaktır. Bu sebepten dolayı Bern Eğitim müdürü Bernhard Pulver ve gençlerle birlikte şarkı yazacak olan Rapçı Greis da katılacaklar.

CEVAP VER