Crossrail skandal bir ücret indirimi planlıyor

Yük taşımacılığı şirketi Crossrail İsviçre’de düşük ücretli tren sürücülerini işe almayı planlıyor. Brig’de sınırları aşan İtalyanları, İsviçre seviyesinin yaklaşık üçte biri altında olan ücretlerle işe almayı istiyorlar. SEV Ulaşım Personeli Sendikası Crossrail’den derhal toplu iş sözleşmeleri için görüşmelere başlamalarını talep etti, aksi takdirde Federal ulaşım dairesi bu şirketin ağa girişini engellemek zorunda kalacak.

0
1287
Crossrail skandal bir ücret indirimi planlıyor.
Crossrail skandal bir ücret indirimi planlıyor.
Crossrail skandal bir ücret indirimi planlıyor.

Bu işlem İsviçre’de daha önce görülmemiş ve tam bir skandaldır: Şirket merkezi Muttenz’te olan yük taşımacılığı şirketi Crossrail bugün Brig’te bir tren sürücüleri deposu açmak istiyor. Personel İtalyan yan şirketi Crossrail Italy Srl tarafından ana şirkete iletilecek. Teklif edilen ücretler korkunç: Eğitim süresince Crossrail ayda 3100 Frank ücret ödeyecekmiş (tüm ücretler x 13), sonrasında ise 3350 Frank. Kullandıkları yem ise: Bu ücretler İtalya’dakinden yaklaşık %20-25 daha yüksek. Ancak: İsviçre’de genelde tren sürücülerine ödenen ücretlerin yaklaşık üçte biri altında seyrediyor. «Bu, çifte bir skandaldır: Crossrail insanların, istifa koruması olan İtalyan toplu iş sözleşmesinden ayrılmalarını sağlamaya çalışıyor, ve bunu tartışılmayacak kadar düşük ücretlerle yapmaya çalışıyor», diye Ulaşım Personeli Sendikası Başkanı Giorgio Tuti tespit ediyor.

Karşılaştırmak için: İsviçre Devlet Demiryolları SBB’de bir tren sürücüsünün başlangıç ücreti ayda 5358 Frank’tır, özel Bern-Lötschberg-Simplon BLS demiryolu şirketinde ise 5780 Frank. Ulaşım Personeli Sendikası mağdur Crossrail-tren sürücüleri tarafından haklarını korumakla görevlendirilmiştir. «Crossrail’i kesin olarak bizimle branşta olağan ücretleri içeren bir toplu iş sözleşmesi için masaya oturmaya davet ediyoruz. », diye Tuti belirtiyor. Branştaki olağan ücretler İsviçre’deki ağ erişimi için zorunlu bir koşul teşkil ediyor (Tren taşımacılığı yasası 8d maddesi).

Daha dün Ulaşım Devlet Dairesi otobüs sürücüleri için branştaki olağan başlangıç ücretlerini açıklamıştı: Bu ücret 4485 Frank olarak belirlendi. Ulaşım Personeli Sendikasının otobüs branşında başlattığı toplu iş sözleşmelerine dayanıyor. BAV’nin Crossrail-ücretlerini kabul edemeyeceğine dair şüphe yok, zira tren sürücülerinin eğitimi de oldukşa karmaşık, yabancı dil bilgisi gerektiriyor ve mevcut toplu iş sözleşmeleri de kesin bir dil konuşuyor.

Mağdur tren sürücüleri şu anda halen Crossrail Italy’de sözleşmeli olarak çalışıyorlar ve İtalyan yasalarına göre işten çıkarılmaları mümkün değildir. Ulaşım Personeli Sendikası onlara, yeni tekil iş sözleşmelerini imzalamamalarını tavsiye etmiştir. Şu ana dek İtalya’da UIL sendikası tarafından temsil edilen tren sürücüleri Ulaşım Personeli Sendikasının bu talebini destekliyorlar: Toplu iş sözleşmeleri olmadan imza atılmayacak.

«İsviçre’de İsviçre ücretleri ödenmeli; bu, tartışılmayacak bir ilkedir.», diye açıklıyor Tuti ve şunları ekliyor: «Tren sürücüleri için açlık sınırındaki ücretler tam bir skandaldır, bunu biz kabul etmeyiz.» Ulaşım Personeli Sendikası mağdur tren sürücülerine sık iletişimle takip ediyor ve bu hafta için bir sonraki toplantıyı planlamıştır.

CEVAP VER