Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak için…

0
1146

Yapılan açıklama şu bilgilere yer verildi:

Değerli Vatandaşlarımız,

1) 18 Mayıs 2012’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6304 Sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la yurtdışındaki seçmenlerin, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında bulundukları ülkelerde oy vermeleri hüküm altına alınmış olup, 2014 yılı yaz aylarında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ilk kez oy kullanmaları mümkün olabilecektir.

2) Bu çerçevede; Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

* Vatandaşlarımızın “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (https://www.ysk.gov. tr) kontrol etmeleri mümkündür .

* Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın 9 Temmuz 2014 Türkiye saati ile saat 17.00’ye kadar Başkonsolosluğumuza başvurarak adres beyanında bulunmaları gerekmekte olup, anılan başvuru şahsen veya posta yolu ile de yapılabilmektedir.

Adres Beyanı Nasıl Yapılır:

1-Başkonsolosluğumuz web sayfası “Bilgi Notları” başlığı altında “Adres Beyanı” sayfasında mevcut Adres Beyan Formu (Form B), eksiksiz doldurulup imzaladıktan sonra, nüfus cüzdanınızın önlü arkalı fotokopisi ile birlikte İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne veya bağlı bulunulan nüfus müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.

2-Adres beyanı işlemini Başkonsolosluğumuzda yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın ise, auslaenderausweis, pasaport ve nüfus cüzdanı ile birlikte mesai saatleri (08:00-12:00) dahilinde Başkonsolosluğumuza gelip beyanda bulunmaları gerekmektedir.

3-Adres beyanı işlemi Adres Beyan Formu, eksiksiz doldurulup imzalanmış ve nüfus cüzdanınızın önlü arkalı fotokopisiyle birlikte postayla Başkonsolosluğumuza gönderilerek yapılabilir. Belgelerde eksiklik olduğu takdirde bu formlar işleme konulmayacaktır. 2-9 Temmuz 2014 tarihleri arasında adres beyanı başvuruları şahsen yapılabilecek, posta ile yapılan müracaatlar dikkate alınmayacaktır.

* Başkonsolosluğumuz görev bölgesini oluşturan Aargau, Appenzell Ausserhoden, Appenzell Innerhoden, Basel-Land, Basel-Stadt, Glarus, Graubünden, Luzern, Schaffhausen, St Gallen, Schwyz, Thurgau, Zug ve Zürih’de ikamet eden vatandaşlarımızın;

31 Temmuz, 1,2,3 Ağustos tarihlerinde yapılacak seçimde “Fondli Strasse 15, 8953 Dietikon” adresinde bulunan Stadthalle Dietikon’da (Dietikon Şehir Salonu) 08:00-17:00 saatleri arasında oylarını kullanmaları mümkündür. Liechtenstein’da yaşayan vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy vermeleri mümkündür. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın oy kullanmak için randevu almaları gerekmektedir.

CEVAP VER