Dayanışma ve dışlanma arasında farklılıklar

0
1825

Dayanışma ve dışlanmaDayanışma ve dışlanma 22007 yılında Bern Üniversitesinde Profesör Martin Sökefeld denetiminde doktora tezine başlayan Virginia Suter Reich, alan çalışması İsviçre’nin dışında Almanya ve Türkiye’de çalışmalar yaptı. Kazdağları, Hacı Bektaş, Sivas, Elazığ, Erzincan ve Dersimde de araştırmalarda bulundu. Çalışamları sırasında Türkçe dil kursu aldı ve az da olsa Türkçe konuşmayı öğrendi. Daha sonra doktora tezi (SNF) Schweizerische Nationalfonds (İsviçre Ulusal Fonu) tarafından desteklenerek kitap haline dönüştürülmesinin istenmesi üzerine, tezini genişleterek kitaplaştırdı. Virginia Suter Reich yaptığı konuşmasında ‘’doktora tezimi ve kitabımı hazırlarken giitiğim her yerde aleviler bana çok yardımcı oldular. Kitabın içinde bazılarının isimlerini yazdım ama o kadar kişi varki hepsini yazamadım. Burada bana yardımcı olan tüm insanlara teşekkür ederim.Yaptığım araştırmada iki önemli konu gördüm bu konuları kitapta işledim.

Alevileri bir araya getiren faktörlerin başında geçmişleri var. Geçmişlerinin acılarla dolu olması birlikteliği sağlıyor. İkincisi de yapılan cemler. Cemlerde aralarında görüş ayrılığı olan insanlar Cemlerde bir araya gelip o anda farklılıklarında arınıyorlar. Bu gün burada kitabımın tanıtımında yardımcı olan ve güzel bir Anadolu mutfağından farklılıklar gösteren Zürich Anadolu Aleviliği Kültür Merkezi kadınlarına ve yöneticilerine teşekkür ederim’’

Çok sayıda İsviçreli ve Türkiyelinin katıldığı toplantıda AABK Genel Sekreteri Bülent Ant, İABF Genel Başkanı Duran Mor ve dernek yöneticileri katıldılar. Toplantı yapılan müzik dinletisinden sonra sona erdi.

CEVAP VER