Ekonomide ve siyasette bir dönüm noktasına ihtiyaç var

İsviçre hiç olmadığı kadar zengin. Ama sadece bir azınlık bundan faydalanıyor. İsviçre Sendikalar Birliği’nin İsviçre’deki çalışanların durumuna dair raporu gerçekleri ve çözüm olanaklarını sunuyor.

0
1507

İsviçre hiç olmadığı kadar zengin – çalışanlar sayesinde. Her çalışan kişi İsviçre’de geçen sene yaklaşık 170’000 Frank kazandırmış (tam zamanlı işler için ortalama). Bu ülke için herkesin iyi yaşamasını sağlamak pekala mümkün. Ancak İsviçre Sendikalar Birliği’nin çalışanların durumu ile ilgili analizi gerçeğin pek de öyle olmadığını gösteriyor.

Artan refahı geçen 20 yılda özellikle çok zenginler, hissedarlar ve işverenler paylaşmış. Çoğu çalışan bundan hiç faydalanamamış. Ve normal kazananlarda da artan hastalık sigortası primleri düşük ücret artışını götürüyor. Vergi indirimlerinde de özellikle çok yüksek gelirliler faydalanıyor. İsviçre’de uluslararası bir karıştırma ile bu kadar çok çalışanın zorla geçinebilmesi şaşırtmıyor.

ihtiyac var

Çoğu çalışan işlerini kaybetmekten korkuyor. Artık Almanyanın Baden-Württemberg ve Bayern gibi eyaletlerinde işsizlik oranı İsviçre’den daha düşük. İstenmeyen part time işlerinde İsviçre hatta Avrupa lideri. Stres ve stresten kaynaklanan hastalıklarda da İsviçre Avrupa ile kıyasla kötü durumda. Bilanço daha da kötüleşeceğe benziyor, eğer AB ile karşılıklı sözleşmelerden önceki zamana geri dönülürse.

İsviçre Sendikalar Birliği-Başkanı Paul Rechsteiner Bern’de medyanın karşısında İsviçre için “ekonomi politikasında bir dönüm noktası” talep etti. İyi asgari ücretleri ve genel ücret zamları içeren toplu iş sözleşmeleri (GAV) daha çok adalet sağlayacak. Kısa zaman sonra toplu iş sözleşmelerinin kapsama oranı %60’a çıkacak. Kadın ile erkek arasınd aücret eşitliğini sağlamak için denetçiler şirketlerde ayrımcılığı denetlemeli. Ve araştırma ve icra yetkisi olan bir makama ihtiyaç var.

Karşılıklı sözleşmeler emniyetli olmalı ve çalışma koşullarının daha iyi korunması gerekir. Oturma izni verildikten sonra ayrımcılıktan koruma ilkesi gelecekte de geçerli olmalı. Vergi ve harç politikasında harekete geçilmesi gerekir. Federal devlet ve Kantonlar prim indirimini desteklemeli. İsviçre Sendikalar Birliği 23./24 Ekim tarihli kongresinde buna uygun eko-politik taleplerde bulunacak.

CEVAP VER