1- Brüt maaş

Brüt maaşınızın, yıllık maaş göstergesindeki maaşınız ile uyuşup uyuşmadığını kontrol ediniz. Eğer geçen sene maaşınız arttırılmış ise, daha dikkatli bakın. Ayrıca: Maaşınızın yanı sıra, yüzde kaç çalıştığınız yazıyor mu?

2- Sigortalı maaş

Sigortalı maaş, sizin brüt maaşınızdan kordinasyon kesintisini düştükten sonra kalan 24 675 Frank dır. Bu, sizin maaşınızın birinci sütün olan emekli sandığında sigortalanmış miktarıdır. 21150 Frank ile 84600 Frank arasında olan bütün maaşların sigortalı olması zorunludur. Bazı özel sigortalar, gönüllü olarak geliri 21150 Frank’ın altında ve 84600 Frankın üstünde olanlarıda sigorta etmektedir. Bu her iki durumda da söz konusu olan zorunlu olmayan miktardır. Emekli sandığınızın yönetmeliğine bakarak bu konuda bilgi edinebilirisiniz.

3- Birikmiş olacak para

Bu sizin emekli olana kadar biriktirmiş olacağınız para miktarıdır. Bu sadece bir tahmindir. Bu tahmin yapılırken, sizin emekli olana kadar, şimdiye kadar kazandığınız miktarda kazanacağınızdan yola çıkılıyor. Asgari faiz oranınında aynı kalması gerekiyor.

4 – Yıllık emeklilik

Belirtilen yıllık emeklilik rakamıda bir tahmindir. Emekli olduğunuz zaman, size ödenecek yıllık emekli maaşınızın nekadar olacağını tahmini olarak gösterir. Emekli sandıkları, bu miktarı belirlenen dönüşüm oranlarını kullanarak hesaplıyorlar. Bunun anlamı, biriktirdiğiniz emekli parasının yüzde 6,8 i size emekli maaşı olarak ödenir.

5 – Çocuk aylığı

Eğer siz emekli olduğunuzda çocuğunuz henüz on sekiz yaşını doldurmamış veya eğitim yapıyor ise emekli sandığı çocuğa maaş öder. Emekli sandığı bildirim belgesinde her yıl ödenecek olan çocuk maaş miktarı belirtilir.

6 – Ölüm durumunda ödentiler

Eğer kişi, normal emeklilik yaşından önce ölürse, hayatda kalan eş ve çocuklarının emekli sandığından dul yetim maaşı alma hakkı vardır. Bunu bilmekte yarar var: Bir çok emekli sandığı, resmi olarak evli olmayan kişilerede maaş ödemektedir. Emekli Sandığı Yönetmeliğine bakabilirsiniz. Eğer isteresiniz eşinizin emekli fonundan faydalanabilirsiniz, bunun için kendinizin başvuru yapması gerekir.

7 – Malulen emeklilikde hizmet

Hem ilk sütün (emeklilik) hemde ikinci sütün (pansiyon) malulen emekli olanlara maaş öder: Ayrıca, emekli olan kişiye ve onun on sekiz yaşının altındaki veya eğitim yapan çocuğunada maaş ödenir. Emekli Sandığı Yönetmeliğinde bu maaşın nasıl hesaplandığı gösterilir.

8 – Finanse edilmesi

Kasa için ödenen para sizin aylığınızdan kesilir. Çalıştığınız firmada en az sizin ödediğiniz miktar kadar ödeme yapar. Bu miktarın sizin maaş bordonuzda belirtilen miktarla aynı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer yıl içerisinde işyerinizi ve bu vesileyle pansiyon kasanızı değiş- tirdiyseniz, eski işyerinizde biriken fon, yeni işyerinizin bağlı olduğu pansiyon kasaya aktarılır. Bunuda kontrol edin: Paranın, son işgününden sonraki 30 gün içersinde yeni kontoya yatırılmış olması gerekir. Bunun olabilmesi için gerekli bilgilerin sizin tarafınızdan iletilmesi gerekir.

9 – Emekli paranız

Bu yılki emekli sandığı bildirim belgenizde 1 ocak 2015 e kadar biriktirdiğiniz para belirtilir. Tassaruf edilen paraya, federal hükümet tarafından belirlenen asgari oranda faiz ödenir. Şuan bu faiz oranı 1,75. Fakat, eğer pansiyon kasalar ister ise bu faiz oranını daha cömertce belirleyebilirler.

10 – Satın alma

Eğer emekli olmak için ödenmesi gerekli olan primde eksiklik var ise veya erken emekli olmak istiyorsanız, ek olarak ikinci sütunda kendiniz için gerekli olan günleri satın alabilirsiniz. Burada sizin nekadar para yatırdığınız gösterilir. Veya: Tam emekli aylığını alabilmeniz için, ne kadar daha para ödemeniz gerektiği belirtilir.

CEVAP VER