Emekliliği savunalım, AHVplusa evet

8 mart dünya kadınlar gününde, Unia üyesi kadınlar AHV/AVSplus insiyatifi için yürüyecekler. Emeklilik yaşının arttırılmak istendiği, AHV/AVS nın finanse edilmesinin zorlaştığı iddalarının tartışıldığı bir ortamda, bizim AHVplusa sahip çıkmamız gerekiyor!

0
781

8 Mart’da kadınlar sokaklara çıkacaklar ve iş yerlerinde düzenleyecekleri etkinliklerde AHV insiyatifini gündeme getirecekler. AHV insiyatifi emekli maaşının %10 arrtırılmasını talep ediyor, yalnız yaşayan emekliler için aylık 200 Frank, eşiyle birlikte yaşayanlar için 350 Frank zam istiyor. Emekli maaşına en son 40 yıl önce zam yapıldı, zam istemenin tam zamanı!

 

AHV-AVS yi şimdi güçlendirelim

2020 de emeklilik konusu parlamentoda ele alınırken, emeklilik hakkımıza saldırılacak. Aynı zamanda 2. sütün olarak adlandırılan pensiyon kasanın hizmetleri belirsizleşiyor. Bizim, bu saldırılara dur dememiz gerekir.

AHV-AVS ın tehlikede değil, AHVplus insiyatifinin talep ettiği emekli maaşının arttırılması mümkün. AHV finans sistemi çok iyi bir şekilde oluşturulmuş. Üretim, maaş ve çalışan insan sayısı arttıkça AHV için yapılan ödemede artıyor. Çünkü, emekli sandığı maaşlardan yapılan kesintiden finanse edilmekte. Her çalışan kişi bugün, daha önceki yıllara nazaran daha fazla maaş alıyor bu durumda emekli sandığının finanse edilebilmesi için daha az kişinin çalışması gerekiyor.

Özellikle kadınlar etkileniyor

AHV nın kadınlar için özel bir önemi var. Çünkü kadınlar, çalışırken erkeklerden daha az ücret alıyor. Bu nedenle erkeklere nazaran daha az emekli maaşı ve pansiyon kasadan daha az para alıyor. Ayrıca, emekli yaşının arttırılması özellikle kadınları etkileyecek. 8 Mart da bölgenizde yapı- lan etkinliklere katılarak, daha iyi emeklilik ve güç- lü bir AHV için mücadele edin!

Emine Sariaslan, Dipl. Soziale Arbeit FH

CEVAP VER