Afrika ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Dündar ve Gül’ün serbest bırakılmasına yönelik soru üzerine, “Bu olayın ifade özgürlü- ğüyle uzaktan yakından alakası yoktur, bu bir casusluk davasıdır. Biz bakar kör olmak zorunda değiliz. bazı gerçekleri görmek durumundayız. medyanın sınırsız özgürlüğü olamaz bana göre. Bu haberlerde bu ülkenin başbakanına her türlü saldırı vardır. Basın mensubu kalkacak cumhurbaşkanına başbakana istediği gibi saldıracak, iftira oyunlarına girecek ve buna sessiz kalacağız. Bu mümkün değildir” ifadelerini kullandı

AYM kararını tanımadığını söyleyen Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi bu kararı vermiştir ama ben AYM’nin verdiği karara sessiz kalırım ama bu kararı kabul etmek zorunda değilim. Bu karara uymuyorum saygı da duymuyorum. Bu bir beraat kararı değildir, tahliye kararıdır” dedi.

AYM’nin kararı sonrası Dündar ve Gül’ün serbest bırakılmasının önünü açan yerel mahkemeye de çatan Erdoğan, şunları söyledi: “Onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Direnseydi AYM’nin verdiği karar boşa çıkabilirdi bu durumda AİHM’e gideceklerdi. Bu süreç, bu şekilde atılan adımlar bana göre doğru adımlar değildir. Bizim 12-13 yıllık iktidarımızda medya fikir ve düşünce özgürlüğünün en ileri noktasındadır. Bizim iktidarımız basın mensuplarının cezaevlerine tıkıldığı dönem değildir.”

Erdoğan, AKP iktidarlarından önce gazetecilerin cezaevlerine ‘tıkıldığı‘nı söyleyip, bu durumu da kendilerinin değiştirdiğini ileri sürdü. Erdoğan, “Bizim iktidarımızda bunlar cezaevinden çıkmışlardır. Biz bu yaptıklarımızda yanlış yaptık herhalde. Tayyip Erdo- ğan olarak şahsım ifade ve düşünce özgürlüğünün sonuna kadar yanındayım ama bu maske altında bu ülkeye saldırı hakkı tanınmasına da karşıyım” diye konuştu.

MİT TIR’larının Bayırbucak Türkmenlerine yardım götürdüğünü bir kez daha dile getiren Erdoğan sözlerini, “Ben bu kadar rahat onların yanında olamıyorum. Bu doğruların da sonuna kadar arkasında oldığumu söyledim. Şimdi yola çıkıyoruz biraz ortalık çalkalanabilir tabi” diye noktaladı.

 

CEVAP VER