Eşit ücret – hemen!

12’000’den fazla kadın, erkek ve çocuk bugün Bern’de eşit ücret için yürüdüler. Zira 21. yüzyılda İsviçre’de kadınlar ve erkekler hala eşit değiller. Eşdeğer iş için kadınlar erkeklerden yaklaşık %20 oranında daha az kazanıyorlar ve böylece yılda toplamda 7.7 Frank az geçiyor ellerine - hem de 34 ve 19 yıldır yürürlükte olan ve ücret eşitliğini öngören anayasaya ve eşitlik yasasına rağmen.

0
1193

liberte egalite solidariteYasaya girdikten 34 yıl sonra da ücret eşitliği hala gerçekleşemedi.İşviçre’de kadınlar hala erkeklerden %18.9 daha az kazanıyorlar. Bu ücret eşitsizliğinin bir kısmı part-time çalışma, mesleki tecrübe ve sorumluluk gibi kriterlerle açıklanabilir. Ancak ücret farklılıklarının yaklaşık %40’ı objetkif kriterlerle açıklanamıyor, yani söz konusu fark tamamen ayrımcı. Her yıl kadınlar sadece cinsiyetleri yüzünden yaklaşık 7.7 Milyar Frank kaybediyorlar. Bu para hem kadınlardan, hem ailelerden hem de emekli kadınlardan eksik kalıyor.

alliance F ve İsviçre sendikalar birliği SGB yönetiminde 48 organizasyondan oluşan bir birlik bu yüzden kadınlar günü dolayısıyla ve Equal Pay Day’den iki gün önce Bern’de büyük bir eylem için çağrıda bulundu. 12’000’den fazla kadın ve erkek bu çağrıya cevap verdiler ve birlik ile birlikte ücret eşitliğinin hızlı ve kesin olarak gerçekleştirilmesini talep ettiler. Bunun için denetimlere ihtiyaç var. allinace F ikinci başkanı Kathrin Bertschy, kadınların ücret eşitliğinin ekonomi için önemini vurguladı: “Ücret eşitliği, genç kadınlar zaten %8 az ücretle iş sürecine başlarlarsa, yaşamlarını etkiler. Ancak ücret eşitsizliği, yetenekli insanların yeteneklerine uygun parayı kazanamadıklarından dolayı iş sürecinden ayrılmalarından dolayı halk ekonomisini de etkiler.”. SGB-merkez sekreteri Regula Bühlmann için ücret eşitsizliği ilk başta bir adalet sorunu: “Yasalara uygun davranırken gönüllülük kesinlikle yanlış yoldur. Artık bağlayıcı çözümlere ihtiyaç var. Ücretli ve ücretsiz işlerin daha iyi dağıtılması için ücret eşitliğine ihtiyacımız ama, ama aynı zamanda kadınların yaşlılıkta adil bir emeklilik maaşı almaları için.”

Bu taleplerin kesin bir şekilde gerçekleştirilmesi için birlik eylem öncesinde bir ücret eşitliği manifestosu lanse etmişti. İlk imzalayanlar arasında Zürih’in belediye başkanı Corine Mauch, girişimci Rosmarie Michel, yayıncı Esther Girsberger, sanatçı Pipilotti Rist, banka profesörü Gabrielle Wanzenried, CVP-Politikacısı Barbara Schmid-Federer, kadın çiftçiler başkanı Christine Bühler ve eski Federal meclis üyesi Micheline Calmy- Rey gibi ünlü kadınlar yer aldı. Şimdiye dek 4700’ü aşkın kişi manifestoyu imzaladı ve böylece ücret eşitliği talebinin önemini vurguladılar.

CEVAP VER