fakirlikle mucadeleSendikalar, yardımcı oluşumlar ve diğer sosyal ağırlılık organizayonlardan oluşan bir birlik bir manifesto ilke sosyal yardımın ve alıcılarının gitgide daha çok karalanmasına karşı çıkıyor. Bu manifesto toplumsal hayata bir giriş sağlayabilen bir sosyal yardımı savunuyor.

Son zamanlarda sosyal yardım alıcılarını beleşçi olarak ve sosyal yardım departmanında çalışanları çok fazla duygusal ama aklı noksan safsalaklar olarak adlandırmak tekrar moda oldu. Çoğunlukla çok bilinçli olarak verilmeye çalışan mesaj şu: Toplumsal uzlaşım aşağıdan tehdit ediliyor, çalışanlar tarafından ortaya sürülen nimetlerden haksız yere faydalanan tembeller, dolandırıcılar tarafından. Karalayanlar her yerde istismar görüyorlar, sonra da politikacılar “sosyal hamağa” karşı önlemler talep ediyorlar. Bu da tekrar bir haber oluşturuyor. Ve çember kapanıyor. Ve de yukarıdakilerden bazıları halkın kızgınlığı aşağıya doğru boşaldığında kıs kıs gülüyorlar. Ondan sonra ise gelir kapanlarını rahat rahat kurabilirler.

Çizilen bu istismara uğrayan sosyal yardım tablosuna karşı artık sendikalar, yardımcı oluşumlar ve diğer sivil organizayonları “sosyal bir asgari geçim sınırı için” adlı bir manifesto yöneltiyorlar. 16.12 tarihinde kamuoyuna tanıtılan ve İsviçre sendikalar birliği tarafından da imzalanan bu manifesto yanlış suçlamaları düzeltiyor. Çoğu Kantonda tartışılan sosyal yardım indirimleri ışığında milyoner sayısının sosyal yardım alıcısı sayısından daha yüksek bir ülkede “Yanlış mali politikaların faturasının fakirlere ödetmenin” ne kadar saçma olduğuna işaret ediyor. Manifesto, sadece fiziksel olarak hayatta kalmayı değil, toplumsal hayata erişimi de mümkün kılan bir sosyal yardımı savunuyor. Kısıtlanan ödemeler özellikle son maddeyi engelliyor ve böylece mağdurların kendi başlarına zor durumdan çıkmalarını engelliyor. Bu yüzden manifesto en öncelikli olarak Sosyal asgari geçim sınırının garantilenmesini talep ediyor.

CEVAP VER