Frank zarar vereceğine fayda getirmeli

“Fazlasıyla değerlenen Frank: Ulusal banka kabul edilebilir bir döviz kuru sağlamalı”

0
1230

frankASGARİ kur İsviçre Ulusal Banka (SNB) tarafından kaldırıldığından beri İsviçre Frankı %25 karşısında fazla değerlendirildi. SNB’nin kararı böylece son onyılların en büyük ekonomi-siyasi hatalı kararı olmaya yüz tutmuştur. İsviçre Sendikalar Birliği (SGB) bu yüzden SNB ve Federal Meclisten para ve konjünktür politikası ile ilgili görevlerini yapmalarını talep ediyor. Ancak bu şekilde onbinlerce işyeri sağlayan endüstrilerin ve ekonomik dalların fazla değer verilen kura kurban etmekten kurtulunur.

“İsviçre Frank ile kendi kuruna sahipse, sorumlu makamlar da bu kurun ekonomiye ve halka yaramasını sağlamalılar, zarar vermesine izin vermemeliler”, diye açıkladı İsviçre Sendikalar Birliği -Başkanı Paul Rechsteiner Bern’de medyanın karşısında. Ekonomi açısından adil olan Frank kuru 1.30 Frank/Euronun üzerinde olmalı. Şu anki Frank/Euro-Kuru bu yüzden iş yerleri, ücretler ve tüm endüstri dalları için bir tehdit oluşturuyor. Frankın çok üzerinde değerlendirilmesini kabul etmek bir çözüm değildir.

Özellikle ulusal banka bu konuda harekete geçmelidir. Frankı tekrar kabul edilebilir, ücretleri ve iş yerlerini koruyacak bir seviyeye getirmesi gerekiyor. Bunun için en etkin araç kati bir asgari kur veya kesin bir kur hedefidir

İhtiyaç halinde negatif faizler veya gerekirse Frank ticaretinin kısıtlanması ile. Ancak federal meclisin de yapması gereken şeyler var, İsviçre’de İsviçre ücretlerinin ödenmesi gerektiğinin ve Euro ücretlerinin yasa dışı olduğunun altını çizmesi gerekir. “Sınır dışında çalışanlar için Euro ücretleri tüm çalışanların ücretlerine baskı yapıyor ve düşük ücretler için kapıyı açıyor.” diyor Vania Alleva, Unia ve İsviçre Sendikalar Birliği SGB başkan vekili. Birçok şirketin ücretleri indireceğini açıklaması halk ekonomisi için çok zaralı bir etken yapıyor, diyor Alleva. Güçlü Frank sorunu böylece çözülemiyor zira toplam maliyetin sadece %20si ücretlerdir, bu yüzden ücret indirimleri ile endüstride etkin bir şekilde tasarruf yapılamaz.

Ayrıca birçok insan ücret indirimlerinden dolayı harcayacak daha az paraya sahip olurmuş ve böylece de talep azalıp resesyon ve deflasyon eğilimi artar. Unia kur şokundan dolayı ciddi sorunları olan şirketlerle birlikte çözüm yolları aramaya hazır. Ancak bunu yapmak için de tüm maliyetlerin ve müşteri yapılarının açıklanması gerekir ve işten çıkarma koruması, çalışma yeri garantisini sağlamayı ve kar payı dağıtımlarından feragat etmeyi kabul etmeleri gerekiyor. İhracata yönelik şirketleri daha fazla dertten korumak amacıyla ayrıca ihracat risk sigortası artık kur farkı riskleriniden korunmayı kapsayan yeni projeler sunmalı. Buna uygun planlar şimdiden Schneider -Amman departmanında çekmecede hazır duruyor.

İsviçre Sendikalar Birliği SGB, Frankın fazla değer görmesini bahane ederek halkın sırtından neoliberal programlarını gerçekleştirmek isteyen ve sosyal hakların kısıtlanmasını talep eden tüm “Kur krizi fırsatçılarına” kesin bir şekilde karşı çıkacak. Federal devletin ve Kantonların tasarruf politikası resesyon tehlikesini arttırıyor. Rekor düşüşe geçen ve kısmen eksiye bile ulaşan faiz oranlarına bakılırsa bunlar zaten tamamen saçma.

 

CEVAP VER