Gezi’nin yıldönümünde halk sokaktaydı

Gezi’nin yıldönümü nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanında yürüyüş ve eylemler yapıldı. Birçok kentte polis yürüyüş ve anmalara izin vermezken direnişçiler ile polis arasındaki gerginlik devam etti.

0
1040

Taksim’de Gezi eylemlerinin yıldönümünde toplanan ve polisin uyarılarına rağmen dağılmayan göstericilere polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. İstanbul’da çıkan olaylarda 103 kişi gözaltına alındı. İstiklal Caddesi’nde gözaltına alınan eylemcilerin yere oturtulduğu ve ters kelepçe takıldığı görüldü. Çok sayıda kişi yaralandı.

gezinin_yildonumu_gezi_sehitleri_olumsuzdur_

Taksim başta olmak üzere İstanbul olağanüstü bir gün yaşadı. Sabahın erken saatlerinden itibaren gezi parkı ve meydan çevresinde polis ekiplerinin aldığı yoğun önlemler gün içerisinde hemen hemen tüm İstanbul’a yayıldı. Ara sokaklar dahil Taksim’e çıkan tüm yollar polis ekipleri tarafından kapatılırken sokak başlarına girilmez bantları çekildi. Akşam saatlerinde ise Taksim Dayanışması’nın meydana yürümek istemesi üzerine polisin biber gazıyla müdahalesi başladı. Gazlı müdahale gece de sürdü. Gözaltı sayısı yüzleri buldu.

Taksim Dayanışması’nın, sağlıklı kentleşme ve yaşanılır kent talebini tekrarlamak ve geçen yıl yaşanan protestolarda hayatını kaybedenleri anmak amacıyla dün Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda toplanma çağrısı yapması üzerine Taksim, hareketli günlerinden birini daha yaşadı. Sabah saatlerinde binlerce polis, TOMA, akrep güvenlik araçları ve iş makineleri Taksim ve çevresinde grupların toplanmasına izin vermedi. Hareketlilik sabah saat 10.50 sıralarında Gezi Parkı’nın vatandaşlara kapatılmasıyla başladı. Gezi Parkı’na girmek isteyen pek çok kişi polis ekiplerince geri çevrildi.

Her yeri kapattılar

Saatler ilerleyince meydan ve çevresi de girilmesi yasaklanan alanlar arasına katıldı. Polis ekipleri basın mensupları ve görevliler dışında alana kimsenin girmesine müsaade etmezken, ara sokaklar dahil Taksim’e çıkan tüm yollar da kapatıldı. İstanbul Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü’nün aldığı kararlar uyarınca saat 15:00’ten itibaren ikinci bir duyuruya kadar Anadolu’dan Avrupa’ya tüm vapur seferlerini iptal etti. Taksim-Kabataş Füniküler ve Maçka-Taşkışla Teleferik hatlarındaki seferler de Valilik kararıyla yapılmadı.

İstiklal’de müdahale

Öğleden sonra İstiklal Caddesi’nde toplanan bir grup, CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı’nın önünde bir araya geldi. Polis ekiplerinin meydana geçmelerine izin vermediği grup, CHP ilçe başkanlığından çalınan marşlara eşlik ettiği sırada polisin kalkanlı müdahalesiyle tünel yönüne uzaklaştırıldı. Ardından da biber gazı, tazyikli su ve boyalı mermiyle gruba müdahale attı. Göstericiler ise bu sırada bir binanın en üst katından aşağıya konfeti attı. Müdahale sırasında bazı protestocular gözaltına alındı. Taksim Meydanı’na bakan bir binanın beşinci katından “Korkmayın” yazılı pankart sarkıtan 2 kişi de gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişi, polis merkezine götürülürken asılan pankart da indirildi.

‘Dağıtılacaksınız’

İstiklal Caddesi’ndeki TMMOB binasında bir araya gelen Taksim Dayanışması üyeleri, saat 19.00’da Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Ancak aralarında grubun yolu, barikat kuran polis tarafından kesildi. Caddedeki gruba destek veren CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, İlhan Cihaner ve hüseyin aygün, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel, polis yetkilileriyle görüşerek, grubun anma yapmak üzere Gezi Parkı’na yürümesine izin verilmesini istedi. Bunun üzerine polis, “Lütfen dağılın. Sayın milletvekilleri, hastalar ve çocuklar, lütfen güvenli bir alana alın.

Yasadışı eylem yapan gruba sesleniyorum, lütfen dağılın. Dağılmadığınız takdirde zor kullanılarak dağıtılacaksınız” dedi. Grubun yürümesine izin vermeyen polis ile bazı kişiler arasında arbede yaşandı. Polisler, kalkanlarıyla ve TOMA’ların da desteğiyle gruptakileri Galatasaray Lisesi’ne doğru uzaklaştırdı. Arbedenin sürmesi üzerine biber gazı ve tazyikli suyla müdahale eden polis, gruptan bazı kişileri gözaltına aldı.

Diğer kentlerde gerçekleştirilen bazı eylemler şöyle:

İZMİR: Basmane Meydanı’nda toplanan çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyesi binlerce kişi, Gündoğdu Meydanı’na “Her yer Taksim her yer direniş”, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Hükümet istifa” sloganları eşliğinde yürüdü. Gruba Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekili Musa Çam, Mustafa Moroğlu, Alaattin Yüksel, CHP İl Başkanı Ali Engin ve bazı ilçe belediye başkanları da destek verdi. Meydanda hazırlanan platforma Gezi Parkı Eylemleri’nde ölenlerin fotoğrafları çıkartıldı. Ölenlerin isimleri tek tek anons edildi.

Olası bir olumsuzluğa karşı polisler, göstericileri uzaktan takip etti. Yürüyüş sırasında bir grup, fast food mağazasının camına yazılar yazıp, içeridekilere burada alışveriş yapmamalarını söyleyip ayrıldı. İzmir’de polisin biber gazıyla müdahale ettiği gruptan 50 göstericinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar otobüslerle emniyet müdürlüğü binasına götürüldü. Diğer göstericiler de dağıldı. Polisin Konak ve Cumhuriyet Meydanı arasındaki bölgede önlemleri gece boyu sürdü.sürüyor.

ESKİŞEHİR: Sayıları 5 bini bulan kalabalık “Ali İsmail Korkmaz Parkı” diye adlandırdıkları Hoşnudiye Mahallesi Porsuk Bulvarı’ndaki Eti Parkı’nda “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” yazılı pankart açıp yürüyüşe geçti. Kalabalık Üniversite Caddesi’ndeki Espark Alışveriş merkezi önünde yürüyüşü tamamladı. Burada düzenlenen formda Gezi Parkı eylemleri ile ilgili konuşmalar yapıldı.

ZONGULDAK: İsmet Paşa Parkı’nda toplanan yaklaşık yüzlerce kişi, İsmet İnönü Anıtı’na “Elbet bir bildiği var bu çocukların yoksa kolay değil genç ölmek” yazılı pankart astı. Basın açıklaması yapan grup halay çekip, slogan attıktan sonra olaysız dağıldı.

İZMİT: Kocaeli’de akşam saatlerinde anma yürüyüşü yapıldı. Yaklaşık binlerce kişilik grup kent içinde pankart ve sloganlarla Cumhuriyet Parkı’na yürüyüş başlattı.Yürüyüş sırasında polis, Ak Parti il binasınının çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

ADANA: Aralarında CHP Adana Milletvekili Turgay Develi ile birçok sivil toplum kuruluşu üyelerinin de bulunduğu yaklaşık bin kişi Atatürk Parkı’nda bir araya geldi. Polis, yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirdi. Çevrede önlem alan 3 ayrı TOMA’dan grupların üzerine su sıkılmaya başlandı. Polisin sert müdahalesine eylemciler de taş ve sopalarla karşılık verdi. Çevik Kuvvet polisinin de müdahale ettiği eylemcilerden biri TOMA’nın üzerine çıkarak su sıkmasını engellemeye çalıştı. Diğer TOMA’dan eylemci gencin üzerine su sıkılınca eylemci yere düştü. 27 kişi gözaltına alındı. Olaylar sırasında sivil polis Develi’nin boğazını sıktığı görüldü.

CEVAP VER