‘Hepimiz Tuğçe’yiz’, insanlığa verilen ders!

2014 yılını bitirmeye çalıştığımız son günlerde gerçekleşen bazı olaylar, insanlığa derslerle doludur. Bunların başında da Kobani’de, genç kız ve erkeklerin vahşete, barbarlığa, işgale ve soykırıma karşı gerçekleştirdiği ve hala devam eden destanımsı direniş, İsviçre halkının 30 Kasım’daki halk oylamasında, yabancı düşmanlarına, parababalarına ve halkın duygularıyla oynayanlara verdiği ders, adı önce Almanya’da, sonra tüm dünyada ‘medeni cesaret’ ile birlikte anılmaya başlanan Tuğçe’nin insanlığa verdiği dersi sayabiliriz.

0
795
Hallo Schweiz Merhaba gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

İsviçre’de halktan okkalı bir tokat, ‘yeter artık haddinizi bilin’ uyarısı

Tüm dünyanın beklediği tarih gelmişti, 30 Kasım 2014. Çünkü bir halk oylaması vardı ve tüm dünya yakından takip ediyordu. Özellikle de Avrupa ve İsviçre’de yaşayan göçmenler. Korkulan ise daha önce yapılan göçmen karşıtı kirli propagandanın bu sefer de başarılı olmasıydı. Ama tüm dünya rahat bir nefes aldı. Çünkü halkın ezici çoğunluğu, referandumda gerici güruha, her zaman göçmenleri kullanarak halkı kandıran ve kirli propaganda yürüten parti ve çevrelere, ‘okkalı’ bir tokat attı.

İsviçre halkı 30 Kasım’da yapılan referandumda tasarıyı yüzde 73,5 gibi yüksek bir oy oranıyla reddetti. Bu okkalı tokat göçmen karşıtlarını adeta serseme çevirdi.

“Happy Birthday Tuğçe”… Enternasyonal Tuğçe, dünyaya insanlık dersi verdi.

Tüm insanlık, Almanya’da iki kızı tacizden kurtarırken saldırganın darbesiyle komaya giren Tuğçe Albayrak’ın doğum günü ve aynı zamanda ölüm gününde, onun yaptığı inanılmaz fedakarlığı ve ölümsüzlütğünü konuşuyor. Almanya’da her ulustan insanlar, yakınları ve arkadaşları, yüzbinlerce insan, adı Almanya’da ‘medeni cesaret’ ile birlikte anılmaya başlanan Tuğçe’ye 23. yaş günü düzenlediler. Klinik önü ve duvarları, balonlar, mumlar, çiçekler ve Tuğçe’ye sevgi dolu mesajlarla dolup taştı. Tuğçe’yi sevenler ülkenin dört bir yanından veda törenine akın etti. Tuğçe 23 yaşında hayata veda etti, ama tüm insanlığa bir miras bırakarak, ‘insanlık ölmedi, haksızlığa karşı canınız pahasına da olsa direnin’ dersini vererek. Umarız yılın son günlerinde Tuğçe’nin bu mesajı milyonlar ve milyarlar olarak çoğalır. İki yıl önce organ bağışı yaptığı da ortaya çıkan Tuğçe Albayrak, yaşama veda ederken organlarıyla yeni hayatlar kurtaracak.

Bununla birlikte Kobani Halkı da tüm dünyada büyük bir umut ve direniş sembolü oldu. Büyük devletlerin savaş makinalarını elinde bulunduran büyük bir saldırganlık, vahşet ve barbarlığa karşı Kobanili genç kız ve erkekler tarihi destan yarattılar ve aylardır da yaratmaya devam ediyorlar bu destansı mücadeleyi. Sonuç ne olursa olsun, şimdiden tüm dünya halkları nezdinde ve gönlünde zaferi Kobani halkı kazanmıştır. Bu destansı direniş artık tüm dünya mazlum haklarının barış, özgürlük ve savaşsız, sömürüsüz bir dünya mücadelesinin bir sembolü olmuştur.

2014 yılı kimileri için cennet, kimileri içinse cehenem yılı oldu

Birkaç başlık umarız ki tüm bir yılı özetliyordur. 2014 yılında benim hayat standartlarım iyileşti, çalıştığımın karşılığını daha fazla alıyorum, sosyal haklardan daha fazla yararlanıyorum, çocuk, genç veya öğrenciyim ama daha iyi iş, eğitim, meslek ve haklara sahibim, emekliyim ve daha fazla haklar edindim, kadınım ama eşit işe eşit ücret, sosyal güvence, çocuklarımla ilgilenmek için daha fazla zaman kazandım, Yabancıyım ve 2014 yılında hiç yabancı olduğumu hissetmedim, çünkü yerlilerle eşit muamele ve haklara kavuştum… Bunları daha da uzatabiliriz. Gerçekten de öyle mi oldu, yoksa tüm haklardan geriye mi gidildi? Tabii ki geriye gidildi ve 2013 bile aranır oldu. Yaşamak zorlaştı, gelir, iş ve haklar azaldı. Ama birileri ise çok ama çok daha çok kazandı. Her zamanın kazananları olan zenginler.

2015 yılında insanlığı neler bekliyor?

Umarız ve dileriz ki önümüzdeki yıl ve yıllarda çocuk evlilikleri yasaklanır. Birleşmiş Milletlerin her yıl on milyonlarca çocuğun zorla evlendirilmesini engellemek için karar alması yetmiyor, somut olarak harekete geçmek zorunludur. “Girls not Brides (Kızlar Gelin Değil)” adlı uluslararası sivil toplum kuruluşuna göre, dünya genelinde her yıl 15 milyon kız çocuğu zorla evlendiriliyor. 700 milyon civarında kadının 18 yaşından önce zorla evlendirildiği bilgisini veren “Girls not Brides” verilerine göre, önlem alınmaması durumunda, çocuk yaşta evlendirilen kadınların sayısı 2050 yılında 1,2 milyara ulaşacak.

Kadına Yönelik Şiddet ve Cinayet tüm hızıyla devam ediyor. Sorumsuz ve ilgisiz politikacıların, cemaat ve tarikatların, hükümet ve yandaşlarının sayesinde yine her yıl binlerce kadın katledilmeye devam edecek.

Doğa katliamları dünyamızın en acil önlem alınması gereken konularının başında geliyor. Ama görülüyor ki yüzmilyar dolar ve euroları savaşa ve savaş makinalarına ayıran ve harcayan ülkelerin bu konularda kılı dahi kıpırdamıyor. Onların tüm derdi, daha fazla savaş, daha fazla yağma, daha fazla muhalif olan güçleri gazla, jopla, tankla, bombayla sindirmek ve katletmek. İklim değişikliği, doğanın yok olma tehlikesi, su sorunu ve tüm doğa sorunları onlar için karlı bir iş alanı değil. Çünkü onların kitabında para ve kar varsa yatırım yapılır. Onlar da biliyor herkes de biliyor ki, insanlığın tüm sorun ve belalarının nedeni ve baş sorumluları onlardır.

Ama biz yine de umuyor ve diliyoruz ki, insanlık, barış için, özgürlük ve ekmek için, sosyal haklar ve daha iyi bir dünya için 2015 yılı mücadele ve kardeşlik yılı olsun.

Umut ve inanç insanın mayası ve sevdası olsun dileğimizle, 2015 yılı tüm insanlığa sevgi, sağlık, barış, kardeşlik ve eşitlik getirsin.

CEVAP VER