İnşaatta 60 yaşında erken emeklilik garatilendi!

Unia ve Syna'nın başarısı: İnşaat sahipleri ile 60 yaşında emeklilik için ek ödeme ve yeni sözleşme konusunda anlaşmaya varıldı. İnşaat işçileri Cumartesi günü karar verecekler.

0
1070

10.000’i aşan inşaat işçisinin başarılı protestosu: Son dakikada sendikalar ve inşaat sahipleri anlaşmaya vardılar: 80.000’i aşan inşaat işçisi için, eğer Cumartesi kabul ederlerse yeni yıl sözleşmesiz başlamıyor, erken emeklilik ile başlıyor.

İnşaat işçileri 2002 yılında 60 yaşında esnek emeklilik için büyük bir grevle mücadele etmişlerdi. Bu, onlar için onurlu ve daha sağlıklı bir yaşlılık imkanı getiren büyük bir başarıydı. Şimdi de inşaat sahipleri geri adım atmak istiyorlar, çünkü bununla ilgili fon için daha fazla paraya ihtiyaç var. Daha yüksek bir emeklilik yaşı veya daha düşük emeklilik maaşı talep ettiler. Aynı zamanda inşaat sahipleri, eskisi bu yılın sonunda bitmesine rağmen yeni bir Federal çerçeve sözleşmesini görüşmeyi ret ettiler.

Bu blokaj tutumunu Kasım ayı ortalarında 10.000’i aşkın inşaat işçisi çeşitli eylemlerle protesto ettiler. Ve başardılar: İnşaat sahipleri masaya geri döndüler ve şimdi Unia ve Syna sendikaları ile ödemeleri azaltmadan 60 yaşında emeklilik konusunda anlaşmaya vardılar. Buna karşın erken emeklilik vakfı (FAR) aidatları yüzde iki artırılıyor. Bunun 1,5’ini işverenler ve aktif çalışanlar yüzde 0.5 üstleniyor. Maaşlar bu durumdan 2016 yılında etkilenmeyecek.

Yeni Federal çerçeve sözleş- mesi 2016 yılının başından 2018 yılının sonuna kadar geçerli olacak ve çok az uyarlama içeriyor. Nakit ücret ödemelerini yasaklaması yeniliklerden biri. Bu şekilde sosyal ortaklar kontrolleri iyileştirme isteğinin altını çiziyorlar. 2017 yılının ortasına kadar sözleşme tarafları açık olan tüm noktaları görüşmeyi istiyorlar. Unia ve Syna inşaat işçileri Cumartesi, 12 Aralık tarihinde anlaşmayı görüşecekler.

 

CEVAP VER