İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu 15. yılını şenliklerle kutladı

Bundan 15 yıl önce bir araya gelen İsviçre’deki faaliyete bulunan derneklerin ortaklaşa kurduğu Federasyon 18 Ocak da Zürich Dıetıkon spor salonunda geniş bir katılımla kuruluşunun 15 ci yılını şenliklerle kutladı. Dostca, kardeşce ama insanca bir yaşam felsefesinin hep şiar edinen bir düşünceyi hayata geçirmek için hep ön planda tutan ve bu düşünceye yakışır bir şenlik yapıldı.

0
1952

[dropcap]Ş[/dropcap]enlikler iki ana dalda yapıldı. Birinci bölümde Fuat Ateş’in moderatörlüğünde; Türkiye’den gelen;Mücella Yapıcı(TMMOB), Levent Tüzel (HDP Milletvekili), Ayşe Önal (Gazeteci), R İhsan Eliaçık (Yazar), Barış Atay (oyuncu) Ercan Geçmez (HBVAKV Başkanı), Nevin Kamilağaoğlu (AAKB Başkanı), Gezi şehitleri Aıleleri; Süleyman Atakan( Ahmet Atakan’ın ağbisi), ayrıca Avrupadan Turgut Öker(AABK Başkanı) ve Duran Mor (İABF Başkanı)’un katılımlarıyla yapılan panelde, Son günlerde Türkiye’de yaşanan Gezi Direnişi ve 17 Aralık opersyonunun getirdikleri yansımaların önümüzdeki yerel şeçimlerde neler yapılabilirliğinin konuşulduğu geniş bir yelpazede tartışıldı.

İkinci bölümde Kültürel bir programla başlayan geceye İABF Müzik Topluluğu 70 kişilik bir koroyla halka mal olmuş türkülerle açılış yaptılar. Bu korodan sonra İABF Kadın Kolları Başkanının toplumda kadının yeri ve Alevi felsefesinde kadının değeri üzerinde acıklayıcı bır konuşmayla kadınların birlikteliğinin öneminiden bahsetti. Daha sonra sahneye Ozan Emekci, Colours Of Anatola, Cengiz Özkan ve Pınar Aydınlar sahne aldılar. Çok geniş bir katılımın olduğu bu şenlikte, katılanlar müzikle coştu. En son sahne alan Colours Of Anatoila; Yurdumuzun her yöresinden Halaylarla, Horonlarla, Zeybeklerle katılmcıları coşturdular. Bizde İABF’nin 15 ylını en içtenlikle kutluyoruz.

 

CEVAP VER