2015 yılında İsviçre’nin devlet başkanlığını yapmak için İsviçre federal parlamenterleri tarafından yapılan oylamada 7 bakan arasından Sosyalist Partili Adalet Bakanı Simoette Sommaruga 200 parlamenterin 181’inden aldığı oylarla devlet başkanlığına (Bakanlar Kurulu başkanlığına) seçildi.

Her yıl devlet başkanlığını yapmak için yapılan seçimlerde son 10 yılın en yüksek oyunu alarak seçilen 55 yaşındaki Sommaruga aynı zamanda İsviçre Devlet Başkanlığını (Başbakanlığı) üstlenecek beşinci kadın olma özelliğini kazandı.

Seçimlerin ardından yaptığı konuşmada doğrudan demokrasiye dikkat çeken SP’li Simoette Sommaruga “Sokakta markette insanlar bana yaklaşıp doğrudan demokrasi konusunda bana sorular soruyorlar. Gelecek yıl ben de bu konuyu gündeme getirip üzerine yoğunlaşacağımız ana konulardan biri haline getirmek istiyorum” şeklinde konuştu.

1 Ocak 2015’te Didier Burkhalter’den devlet başkanlığı (Başbakanlık) görevini devralacak olan Simonette Sommarug’yi geçtiğimiz şubat ayında göçmenlik konusunda kabul edilen referandum kararlarını uygulamaya koymak gibi zorluklar bekliyor.

İsviçre’de her yıl aralık ayının başında görev süresi bir yıl ile sınırlı olmak üzere devlet başkanlığı seçimleri yapılıyor. Ülke devlet başkanı (Hükümet başkanı/Başbakanı) her yıl Federal meclis parlamenterleri tarafından kıdemli 7 bakan arasından seçiliyor. İsviçre’yi uluslararası alanda temsil edecek olan devlet başkanı aynı zamanda bakanlık görevine de devam ediyor.

CEVAP VER