İsviçre Federal Parlamentosu yeni konfederasyon başkanını seçti

0
2431
İsviçre Hükümet üyeleri
İsviçre Hükümet üyeleri (soldan sağa): Bundesrat Johann N. Schneider-Ammann, Bundesrätin Simonetta Sommaruga (Başbakanyardımcısı, Bundesrat Didier Burkhalter (Konfederasyon Başbakanı), Bundesrätin Eveline Widmer-Schlumpf, Bundesrat Ueli Maurer,Bundesrat Alain Berset, Bundesrätin Doris Leuthard, Bundeskanzlerin Corina Casanova

İsviçre Parlamentosu 4 Aralıkta yaptığı oturumda yeni Başbakanını seçti. Yeni Başbakan bir önceki yasama yıllında Başkan yardımcısı olan Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter oldu. Yeni Başkan Dışişleri Bakanlığı ve 2014 yılında konfederasyon başkanlığını yürütecek. Başbakanın yardımcılığna ise bayan Simonetta Sommaruga yapacak.

Yeni Başbakan tahammüller gereği sadece bir yıl bu görevde kalacak. Rotasyon sistemi ile İsviçre Parlamentosu her yıl, bir yıllığına Bakanlar kurulu içinde birini Başbakan olarak seciyor. Yeni Başbakan Hükümetten bakan bulunduran FDP Hür Demokrat Partıden. Yeni Başbakan 53 yaşında ve Hür Demokrat Parti (FDP) Neuchatel (Neuenburg) kantonundan milletvekili. Didier Burkhalter 2009 yılından bu yana 7 bakanlıklı İsviçre hükümetinde görev yapıyor.

İsviçre parlamentosu, 2013 yılı için İsviçre Konfederasyon Başkanı (Devlet Başkanı) olarak 62 yaşındaki Savunma Bakanı Ueli Maurer’i seçmişti.

Sağcı İsviçre Halk Partisi’ne üye olan Maurer’in AB ile ilişkilerin güçlendirilmesi ve göçmen işgücünün kullanılmasına karşı çıkıyordu. 202 oyun 148’ini alan Maurer son dört yılın ilk erkek Başkanı olmuştu.

2013 yılı için Başkan Yardımcısı olarak da Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter seçilmişti.

İsviçre Konfederasyon Başkanı, özel temsil görevlerini yürütmek üzere bir yıllığına seçilir. Bu görev için İsviçre Federal Konseyi’ni (Bakanlar Kabinesi) oluşturan yedi kişiden biri seçilir.

İsviçre Federal Parlamentosu 2014 yılında ülkeyi temsil edecek konfederasyon başkanını belirledi.

 

CEVAP VER