tecavuzKantonlar Konseyi adli işler komisyonu, bu suçun kapsamına mağdur erkekler ve kadın tarafından işlenen diğer cinsel suçların da alınmasını istedi.

tecavuz_2Bu öneri Cenevre Kantonu’nun inisiyatifiyle geliştirildi. Komisyon 12 üyesinin tümünün onayı ile verdiği öneride, tecavüze yönelik mevcut tanımlamanın çok geri olduğu tepkisinde bulundu.

Mevcut yasada sadece bir kadının tecavüz mağduru olabileceği ve sadece bir erkeğin bunun faili olabileceği belirtiliyor. Kuşkusuz diğer cinsel tacizler de yargılama konusu oluyor. Ancak tecavüzden ayrı ele alınıyor. Zira cinsel tacizler asgari ceza parasal olurken, tecavüzde asgari ceza bir yıl hapis olarak ayrışıyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, tecavüze ilişkin verilen mahkumiyetlerin ortalama süresinin 1179 gün, cinsel tacizlerde söz konusu olduğunda ortalama ceza süresinin 876 gün olduğu gözler önüne serilmişti.

İsviçre’nin komşusu ülkelerde tecavüzün çok daha geniş bir tanımı var. Örneğin Fransa’da, “türü ne olursa olsun bir başka kişiye şiddet, baskı, tehdit veya beklenmedik bir yolla yapılan cinsel eylemler” tecavüz olarak tanımlanıyor. Fransız adaleti tecavüze 15 yıl hapis öngörüyor. Ağırlaştırıcı durumlarda bu ceza 30 yıla çıkıyor.

CEVAP VER