İsviçre’de Uluslararası Edebiyat Köprüsü kuruyor

İsviçre televizyonu eski baş editörü ve ortadoğu uzmanı gazeteci yazar Erich Gyling önderliğinde halen Onursal başkanlığını sürdüren ve Şair Baydar Özcan önderliğinde kurulan uluslararası kültür köprüsü derneği şimdiye kadar birçok etkiliği yaparak edebiyat severlere anlamlı buluşmalarda bir araya getirdi.

0
1620

siir ve edebiyat koprusu21 Kasım 2014 de Luzern’de bir araya gelen sanat severler, şairler ve ressamlar yine uluslararası kültür köprüsü derneğinin öncülüğünde anlamlı bir edebi söyleşiyi paylaştılar.

Şair, yazar ve Resamlar, Edebiyat Köprüsü kuruyor sloganıyla buluşan kültür temsicileri, Savaşlar insan ölümüne yol açarken toplu mezarlar açıyor.

Edebiyat ise kin ve nefreti yıkıyor onun yerine insanların bir arada olmasına ve dillerin tanıtılmasına katkıda bulunuyor.1984 yılından beri Uluslararası Kültür Köprüsü bu görevi yerine getirmek için Organizeler tertip ediyor ve yabancıların bir arada olmasına katkıda bulunuyor dediler.

Kurucu Başkanı Şair Baydara Özcan,yazar ve resamlarla Luzern de ünlü İsviçre Resamı 95 yaşında Hans Erni Galerisinde bir araya gelerek, son Kitabı türkçe ve almanca TERAZİ OL YAŞAMINDA kesitlerle şiirler okudu. Tercümesini almanca olarak şiirlerinide Ressam Simone Erni okudu.

ilk kez İsviçre’nin dünyaca tanılmış Ünlü Resamı Hans Erni Galerisin de Edebiyat akşamına ve bir kokteyle Organize ediliyor olmasida, bu galerinin edebiyat ve diğer edebi, kültür etkinliklerine açik olduğunu isbatladı.

Bu anlamli geceye katilan Misafirler ve Sanatçılar bir araya gelerek , edebi sohbetlerin yaninda renkli dakikalar yaşadilar.

Şair, Gazeteci ve eski Istanbul Şehir Tiyatro Sanatçısı Özcan konuşmasında: Bu gün burda Uluslararsı Yazar ve Sanatçılarla birlikte olmak beni çok sevindirdi, biz sanatçıların görevi toplumun birleşiminde bir araya gelerek şavaşların ölüm getirdiği mezarlara son vermek Petrol çıkarları için savaşları durdurmak ve işte o nedenle bizlere çok görevler düşüyor dedi.

Geceyi tertip eden Raphael Fornara-Erni de bu gün Galerimizde bir ilki gerçekleştirdik ve Baydar Özcan arkadaşımın vesilesiyle bir Edebiyat gecesi hazırladık Ve bundan böyle bu konuda sergi ve edebiyat çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve başka bir kültür köprüsü etkinlğinde buluşalım dedi.

CEVAP VER