İsviçreliler en çok işsizlikten ve göçmenlerden korkuyor

Dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkesi olan İsviçre’de en çok korkulanlar arasında işsizlik ve ülkede yaşayan göçmenlerin varlığı yer alıyor.

0
838

isvicre gocmenlerİsviçre’nin en güvenilir ve en önemli kurumlarından birisi olan Credit Suisse her yıl yaptığı bir araştırmayla İsviçrelilerin en çok güvendikleri ve en çok korktukları konuların ne olduğunu açığa çıkarıyor. Credit Suisse’in 2014 yılı için yaptığı araştırma sonucunda işsizlik oranın yüzde 3 olduğu ülkede yüzde 51 oranıyla en çok korkulan konunun işsizlik olması siyasileri düşündürmeye başladı.

Ülkede en çok korkulanlar arasında ikinci sırada ise Federal Meclisin de uzun dönemden beridir gündeminde olan ülkedeki göçmenler. Yüzde 40 oranıyla en korkulan konular arasında yer alan göçmenler konusunu bahane eden ırkçı gruplar ülke gündemini uzun dönemden beri aralıklarla ülke gündemini meşgul ediyor.

Ülkede en çok korkulan konular 3 sırada yüzde 37 ile emeklilik sigortası, 4 sırada ise yine yüzde 27 ile ülkenin uzun dönemden beridir gündeminde olan mülteciler gelirken, İsviçrelilerin yine yüzde 23 ile sağlık sektörü en çok korktukları konular arasında.

isvicre issizlikBasta ekonomi olmak üzere birçok alanda diğer dünya ülkelerine oranla çok daha ileride olan İsviçre’de halkın en çok güven duyduğu kurumlar sıralamasında yine şaşırtıcı bir sıralama ortaya çıktı. Doğrudan demokrasinin Merkezlerinden birisi olarak kabul edilen ülkede halkın en çok güvendiği kurumlar sıralamasında ilk sırayı yüzde 64 ile Merkez Bankası aldı. İsviçreliler, yine en çok güvendiği kurumlar sıralamasında ikinciliği yüzde 62 ile ülkede hiç bir şekilde müdahale hakki bulunmayan Federal Mahkemesine verirken 3 sırayı ise yüzde 62 ile polise verdi. İsviçreliler, 4 sırada yüzde 59 ile çok güvendikleri kurumlar arasında Federal Hükümeti işaret ederken, 5 sırayı ise yüzde 57 ile devlet televizyonuna verdi.

Ülke halkının en az güvendikleri sıralamasında ise yüzde 42 ile siyasi partiler ve yüzde 37 ile Avrupa Birliği yer aldı. Yine yapılan araştırmaya göre İsviçrelilerin yüzde 90’nin ülkeleriyle gurur duydukları açığa çıkarken, gurur duyulan konular sıralamasında ise yüzde 96 ile Tarafsızlık, yüzde 96 ile bağımsızlık, yüzde 92 ile insan hakları ve yüzde 91 farklı dil bölgelerinde birlikte yaşam geldi.

CEVAP VER