İsviçre’nin Yeşiller Partisi’nde “çıplak selfie” skandalı

İsviçre, bir belediye başkanının gönderdiği ‘çıplak selfie’ler ile çalkalanıyor. Skandal yüzünden YeşillerPartisi Federal Milletvekili ve Baden Belediye Başkanı Geri Müller’in belediye başkanlığı askıya alındı.

0
1636
mueller_geri
Geri Müller

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre,Yeşiller Partisi Federal Milletvekili ve Baden BelediyeBaşkanı Geri Müller’in, çalışma saatlerinde Baden’dekiofisinde çektiği onlarca ‘çıplak selfie’yi 21 yaşındaki birkadın arkadaşına gönderdiği iddia ediliyor.

İsviçre basınında yer alan haberlere göre, 53yaşındaki Geri Müller işyerinde çektiği fotoğraflarımobil hızlı mesajlaşma servisi WhatsApp yoluylamesai saatleri içinde kadına gönderdi.

BASINI ENGELLEYEMEDİ

Neue Zürcher Zeitung’un haberine göreMüller’in avukatı Andreas Meili tarafından yapılanaçıklamada kadının söz konusu fotoğrafları basınve üçüncü kişilerle paylaşacağı şekildeki ifadelerininardından Geri Müller böyle bir girişimini engellemekiçin harekete geçti, ancak başarısız oldu.

Olayın basına sızmasının ardından Sabah saatlerindetoplanan Baden Şehir Meclisi, Belediye BaşkanıGeri Müller’in görevinin askıya alındığını açıkladı.Meclisten yapılan açıklamada aksi ispatlanana kadar,suçsuzluğun esas olduğuna vurgu yapılarak, “BelediyeBaşkanı’nın konu ile ilgilenmesi için daha fazla zamantanımak amacıyla, görevini askıya almaya karar verdik.Yerine Markus Schneider vekalet edecektir” ifadelerineyer verildi.

MESAİ SAATİNDE VEİŞYERİNDEYKEN ÇEKİLMİŞ

Eşinden ayrı yaşayan üç çocuk babası politikacı,suçlamalar karşısında sessizliğini korurken, basında yeralan bazı haberlerde olayın bir aşk intikamı olduğu iddiaediliyor. İddialara göre söz konusu kadın ile Müllerinternet üzerinden tanışarak, daha önce aşk yaşamıştı.

Politik çevreler ise, kişinin çıplak fotoğraflarınıçekmesinin kişinin özel hayatıyla ilgili bir konuolduğunu vurgularken, burada dikkat edilmesi gerekeninise, çıplak fotoğrafların mesai saatlerinde ve işyerinde çekilmesi olduğu kaydediliyor.

ŞANTAJLA SUÇLADI

Çıplak selfie skandalına imza atan Geri Müller,avukatı üzerinden konunun “tamamen özel”olduğunu ifade etti ve kadın tarafından şantajauğradığını açıkladı. Müller, kadının intihar tehdidindensonra polise haber verdiğini belirtti.

İsviçre basınına konuşan kadın ise Müller’inifadelerini yalanladı. İddiaya göre kendisiyle ilişkisinibitiren Müller, fotoğrafları telefonundan silmesi içinbaskı yaptı. Ancak ifadesi alınan kadının suç duyurusundabulunmadığı belirtildi.

BAŞI DERTTE

Olayın ardından Yeşiiller Başkanı Jonas Frickler“eğer iddialar doğruysa Müller’in başı dertte” diyekonuştu. Müller’in sonuca katlanması gerektiğini ifadeedilirken, parti siyasetçiyi kınadı ancak olayın henüzaraştırıldığını ve kesin bir yargı için erken olduğunubelirtti.

Baden Meclisi ise Müller’e olayın aydınlatılmasıiçin zaman tanıdığını, bu süre kapsamında da Müller’igörevden uzaklaştırdığını duyurdu.

CEVAP VER