Bu yılın ilk ayında büyük bir şok yaşandı: Aargau kantonunda bulunan General Electric / Ex-Alstom 1300 çalışanı işten çıkartacak. Çalışanlar ve Aargau Kantonunda oturanlar iş çıkışlarını kabul etmeyeceklerini belirttiler. 500 kişi, 23 ocakda düzenlenen gösteride iş yerlerinin korunmasını, çıkışların durdurulmasını talep ederek çalşanlarla dayanışma içinde olduklarını belirttiler.

23 Ocak’ta düzenlenen gösteride verilen mesaj çok açıktı: General Electric (GE) tarafından bildirilen iş çıkışları kabul edilmez. Çalışanlar, GE den iş çıkışlarını durdurmalarını talep ediyor. İsviçre’nin geleneksel bir fabrikası olan Alstom, Aargau Kantonu ve çevresi için, İsviçre sanayisi için büyük bir anlam teşkil ediyor.

Unia ve Syna sendikası politik sorumluların bu durmu engellemek için kesin önlem almasını istiyor: Unia sendikası, makina metal endustri sektörü sorumlusu Christian Gusset „Sanayideki gelişmeler hepimizi ilgilendiriyor. Biz endüstrinin yok edilmesini kabul edemeyiz“ dedi. Aargau Kanton Hükümeti ve Federal hükümetin iş yerlerinin korunması, çıkışların engellenmesi için sorumluluk almasını talep etti. Syna sendikası, endüstri sektörü sorumlusu Mathias Regotz, iş çıkışlarının engellenmesi talebinin yanı sıra, Federal hükümetin endüstriyi korumak için strateji geliştirmesini talep etti. „Ulusal düzeyde, Federal Hükümet, Kanton hükü- meti, işveren ve işçi temsilcilerinden oluşan bir aksiyon grubu oluşturulmalıdır“ dedi.

GE nin karını arttırmak için işçilere çıkış verdiği belirtiliyor. GE İsviçre işçi temsilcileri, Unia ve Syna sendikası temsilcileri, İsviçre Memurlar Derneği temsilcileri birlikte bir açıklama yaparak, işçilerin çıkışları- nın durdurulmasını ve işyerlerinin korunmasını talep ettiler. GE Holding şefaf davranmalı: Kimler risk altında? Hangi bölümler başka şirketlere devredilmeli? Sendikalar ve işçi dernekleri somut olarak GE nin, özel görev grubu (kanton hükümeti, işçi temsilcileri, sendika ve işçi derneklerinden oluşuyor) ile ortak çözüm aramasını, Aargau Kanton’undaki iş yerlerinin uzun vadede korunmasını talep ettiler

Politikanın başarısızlığı

İş çıkışları, politikanın başarısızlığını birkez daha gösterdi. Acil olarak, İsviçre sanayisinin güçlendirilmesi için somut önlemlerin alınması gerekiyor.

Nur eine entschlossene Industriepolitik kann eine Deindustrialisierung der Schweiz verhindern. Sie muss alle Akteure einbeziehen, auf Innovation und gut ausgebildete Beschäftigte setzen und sich zum Werkplatz Schweiz bekennen. Der Bundesrat – und insbesondere Bundespräsident Johann Schneider-Ammann – muss nun endlich aktiv werden und eine klar erkennbare Strategie gegen die Deindustrialisierung vorlegen

CEVAP VER