İyi niyet, yetersiz çözüm

Ekonomi, eğitim ve bilimsel araştırma departmanı (WBF) yaz için Federal sınavlar için hazırlık kurslarını finanse etmek için 100 Milyon Franka kadar ilave destek sözü verdi.

0
715

WBFEkonomi, eğitim ve bilimsel araştırma departmanı (WBF) yaz için Federal sınavlar için hazırlık kurslarını (meslek ve uzmanlık sınavları) finanse etmek için 100 Milyon Franka kadar ilave destek sözü verdi.

O zamandan beri bu paraların nereden alınması gerektiğine dair tartışmalar sürüyor. Vergi reformları ile bütçe noksanlarına yol açan finans departmanu lineer tasarruf istiyor, meslek eğitiminde dahi. Bu yüzden tasarı Federal devletin paraları ilave ödemeleri finanse edebilmek için meslek eğitiminin global bütçesinden almasını öngörüyor.

Sonuç: Bu sistemde yüksek meslek eğitimi için yaratılan yeni kaynaklar bundan sonra temel meslek eğitiminde eksik kalacak. İsviçre sendikalar birliği yüksek meslek eğitiminin güçlendirilmesini destekliyor. Ancak Fedral devletin ilave desteklerini bekliyor. Günümüzde yüksek okullar, meslek yüksek okulları ve teknik yüksek okulları garantili finansmanları ile büyük bir avantaja sahip. „İki ayrı hızı olan bir sistem istemiyoruz.

Bugün sağlanan kaynakların dışında yüksek meslek eğitimi için özel bir krediye ihtiyaç var. Bunu yapmazsak temel meslek eğitiminin kaynaklarını tehlikeye atarız“, diyor İsviçre sendikalar birliği – merkez sekreteri Véronique Polito.

CEVAP VER