Kadınlar hâlâ ayrımcılığa maruz kalıyor

28 Nisanda, özel sektörde çalışanların maaş yapısının gelişimini ele alan, 2012 yılı ücret yapısı anketi sonuçları açıklandı. Gelişmeler kaygı verici. 2010 yılına kadar azalmaya başlayan erkek ve kadın ücretleri arasındaki fark, tekrar artmaya başladı. Aynı işi yapmasına rağmen kadınlar erkeklerden % 19 oranında daha az ücret alıyorlar.

0
1055

uniaHorizonte, Unia’da eşitlik alanından sorumlu Anja Peter ile konuştu.

Kadın ve erkek ücreti arasındaki fark tekrar arttı. Ne düşünüyorsun?

Utandırıcı bir durum! Anayasa ve yasa eşit işe eşit ücreti öngörüyor. Kadınlar toplumun her alanında erkekle aynı haklara sahip. Maalesef bu durumu her iş veren kabul etmiyor. Kadınlar toplumun gelişmesine çok büyük katkıda bulunuyor. Evişleri yapıyor, çocukları yetiştiriyor, evde bakıma muhtaç kişilere bakıyor ve ayrıca işyerinde çalışıyor. Buna rağmen, kadınlar ayrımcılığa maruz kalıyor.


Hangi kadınlar ayrımcılığa maruz kalıyor?

Bütün kadınlar. Her branşda, meslekde ve hiyerarşik seviyede ayrımcılığa rastlanıyor. Bir bankanın müdiriyesi, müdüründen daha az maaş alıyor. Kadınlara sadece kadın olduğu için daha az ücret ödeniyor. Kadınlar erkeklerden 1800 Frank daha az maaş alıyor. Genel olarak hesaplayacak olursak, işverenler kadınlara her yıl yaklaşık 8 milyar borçlanıyor.

Ücret ayrımcılığına en çok maruz kalan hangi branş?

Toplu İş Sözleşmesinde (TİS) asgari ücretin belirlendiği branşlarda ücret ayrımı daha düşük, Otelciliği bu konuda örnek verebiliriz. Bu alanda ücret farkı perakende satıcılık alanına göre daha düşük. Bu nedenle TİS ve asgari ücret kadınlar için önemli. Asgari ücret inisiyatifinin talebi olan, en az 22 Frank saat ücreti, kadınların maaşının 230’000 Frank artmasını sağlıyor. Fakat iş verenler sürekli olarak ücret eşitliğine karşı çıkıyorlar İş verenlerle yapılan anket sonucuna göre, iş verenler ücret eşitliği ilkesine uymuyorlar. İş verenler eşitlik yasasını sürekli ihlal ediyorlar. Unia yeni bir yasanın çıkartılmasını talep ediyor. Böylece, işverenlerin ödediği maaşları kontrol etme ve yasaya uymayan işverenleri cezalandırma imkanı elde edilebilir.

Ücret Yapısı Anketinde kadınlar açısından olumlu olan rakamlarda var mı?

Daha çok kadın meslek sahibi, çalışan kadınların sayısı yüksek ve çalışan annelerin sayısında artış var. Bazı sorunları belirtmek istiyorum: Kadınlar yarı zamanlı işlerde (part-time) çalışıyor. Böylece aile, ev işi ve iş yerinde çalışmayı birarada yürütebiliyor. Yarı zamanlı işlerde çalışmak, az maaş, meslekde yükselme şansının düşük olması, ve daha az sorumluluk isteyen işlerde çalışmayı beraberinde getiriyor. Kadınlar genellikle, hasta bakıcılık, kuaför ve satış elemanı gibi az ücret ödenen mesleklerde çalışıyorlar. Bu nedenle kadınlar emekli oluncada daha az emekli aylığı alıyorlar. Unia kadınlara daha yüksek ücret ödenmesi için mücadele ediyor.

Ücret ayrımcılığına karşı etkili bir mücadele yöntemi var mı?

Evet. Ödedikleri ücreti düzenli olarak analiz eden işverenler ya hiç, yada çok az ücret ayrımcılığı yapıyorlar. Şefaf ücret sistemide eşit dağılımı teşfik ediyor. Tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirim ki, işverneler, ücret analizini gönüllü olarak yapmıyorlar. Bunu yapmaya mecbur kılınmaları gerekir.

CEVAP VER