Kim zalim kim mazlum Kimin eli kimin cebinde (çapulcu)

0
1268

Bu başlıklardan uzun bir sıralama yapılabilinir. Son aylarda o kadar olay yaşandı ki, insan olan ve düşünme yetisini kaybetmemiş herkesi etkiledi. Bu nedenle biz de tüm dünyanın gündeminde olan olaylar hakkında milyarlarca insanın duygu ve özlemleri penceresinde olaylara bir yorum getirmeye çalışacağız. Diğer bir deyişle son 3 ayda başta Türkiye olmak üzere özgürlükleri, insan olma hakları için ayağa kalkmış olan halkların söyledikleri ve yaşadıklarını sıralayacağız.

Tabiki hak, özgürlük, adelet, Demokrasi, insanca yaşama, haksızlıklara karşı durma, zalimlere isyan etmek, baskı ve zülmü kabul etmemek denince Capulcular direk akla geliyor. Cünkü sadece bu meziyetlere Çapulcular sahip. Zulmeden, insan katleden, milyarların içinde sefa süren, çıkarları için acımasızca binlerce insan öldüren ve öldürmeyi göze alanın, hak ve adeleti zaten vardır. Bu nedenle Çapulcu olmasına gerek yok.

Yaşanan süreç Çapulcular ile Zalimleri, hak ve adelet isteyenlerle zulmedenleri, demokrasi ve özgürlüğü isteyenlerler ile her türlü hak ve özgürlüğü kanla bastıranları acıkça ortaya çıkardı.

Şu olanlara bakınız, dün Irak’ta milyon insanın katledilmesinde payları olanlar bugün Mısır’daki katliama karşı cıkacak yüzü kendilerinde bulabiliyorlar. Dün Arap baharı diyerek İslam ülkelerindeki diktatörleri kovan Halk ayaklanmasını destekleyenler bugün Mısır’daki gibi darbenin yanında olabiliyorlar. Dün Mısırda diktatör Mubarek’i deviren Mısır halkının kazanımlarının üstüne oturan Generalleri kucaklayanlar bugün onlara karşı cıkma yüzsüzlüğünü gösterebiliyorlar. Mısır Cuntacılarının başı Sisilerle kucaklaşanlar buğün ona zalim diyebiliyorlar. Suriye’de Esad diktatörlüğünün devrilmesi için her türlü yardımı yapanlar, buğün Mısır’da Cuntacıların en büyük destekcileri. Mısır’da zülüm ve katliam yapılıyor her insan olan, vijdan sahibi olan ayağa kalkmalıdır diyenler bugün terör örgütlerini silahlandırarak ve her türlü yardımı yaparak Suriye’de her gün yüzlerce insanın katledilmesinin suc ortakları durumundadırlar. Dün Irak’ta, Mısır’da, Tunus’ta, bugün Suriye’de vicdanı ve insanlığı olmayanlar, buğün Mısır’da insanlıktan ve vicdandan nasıl bahsedebilirler? Dün Libya Diktatörü, Mısır Diktatörü, Suriye diktatörü ile kucaklaşanlar ve kardeşim diye bağırlarına basanlar hangi yüzle bugün insanlıktan, akan kanın durmasından, vahşetten bahsedebilirler. Doğrusu bir cok insan boğazına kadar kan içinde olmalarına ve haksız bir yerde bulunmalarına rağmen nasıl hiçbir şey olmamış gibi davranıyorlar, hayret doğrusu. Bunu yapmak bu rolü oynamak için yüz gerek.

Türkiyedeki Çapulcular herkese insanlık dersi verdi.

2 ay içinde 10 Milyonun üstünde Capulcu tüm dünyaya insanlık dersi verdi. Hemde 20-30 yılda onlarca devletin tüketemediği gazı yemesine, çok sayıda insanın gözünü kaybetmesine, her türlü insanlık dışı zulme ve katliama varan vahşi saldırılara ve ölümler pahasına direndi. Bir devlet düşünün ki, milyonlarca insan sokağa çıkıyor artık yeter benim hayatıma karışma, bana baskı ve şiddet uygulama, her türlü hak ve özgürlüğümü kısıtlama, parklarımı yıkma, insanlık onur ve haysiyetimi ayaklar altına alma diye sokağa cıkıyor, sen devlet olarak tam bir Sisi mantığıyla Tankınla, topunla, Akrep ve Tomalarınla onların üstüne gidiyorsun. Hiçbir şiddet icermiyen gösterilere savaşta dahi görülmeyen vahşeti uyguluyorsun. Onunla da kalmıyorsun bu vahşetin emrini verdiğini ve bu katliam vari şiddetin devam edeceğini her gün cıkıp ilan ediyorsun. Onunla da kalmıyorsun, milyonlarca insanı aşağılıyor ve yeriyorsun. Peki sizin General Sisi’den ne farkınız var? O da mısır halkınına aynı zulmü yapmıyor mu? Tek farkı toplu katlediyor. Haa insanları toplu katletmediğine üzülüyorsan boyrun onuda yap ki onlarla kardeşliğini görsünler. Bir devlet ve yönetenler bir kişi de olsa halkın üzüntüsünü kendi üzüntüsü görmelidir, Gezi direnişinde mağdur olan insanların acılarına ortak olma ve bunu yapanlar da hesap sorma yerine emri verirsen ve o silahları halkına karşı kulanlara madalya takarsan ve muhteşem işler yapıyorlar dersen sen tarafını coktan belirlemişsin. Tarafın Çapulcuların karşısında.

Kim bu Çapulcular?

Bu Çapulcular ki tüm dünyayı kendilerine hayran bıraktılar ve dünyanın tümünü Çapulcu yaptılar. Milyarlarca insan tüm dünyada Türkiye’deki Çapulcuların yanında yer aldı. Dünyada bellki de bir ilk yaşandı. Peki kim karşı cıktı, zalimler, vahşete medet umanlar, Sisiler, kan emiciler ve emir kulu olan güvenlik gücleri ile onları henüz daha tanımayanlar. Sadece İstanbulda ilk saldırı sonrasında 2 Milyona kadar Çapulcu ülke genelinde on milyonu aşan bir insan toplandı, tüm Türkiye ayaklandı. Bu gösterilerde Partiler yoktu, her kesimde ve yaşta insanlar vardı. Karşısına organize edilen Kazlıceşme ve Ankara mitinglerine ise sadece bir kac yüzbin insan para verilerek toplatılabildi hem de devletin tüm olanakları sunularak. Ama yine ders çıkarılmadı, tam bir vahşetle temamen barışcıl olan gösterilere saldırıldı. Akıl ve mantık durmuş, insan vicdanı ve merhameti olmaksızın tüm sokaklar bombalanıyor. Bu bombalarda ekmek almaya cıkan coçukta, yaşlı amcada, esnafta ve tüm insanlıkta nasibini aldı. Peki Sisi ne yapıyor farklı olarak?

Ayrıca sizin o çapulcu ve kemirgen dediklerinizin hiçbiri ihalelere katılıp da milyarları götürmüyor, hayali işlerle köşelik olmuyor, kısa zamanda bir tarafta durarak milyarderde olmuyor, devletin zülmünden başka hiçbir yardımını görmüyor. Nasıl kemirgen ve Çapulcu oluyor.? Ama bir şeyi unutuyorsunuz çalışadan ve hak etmeden, hayali işlerle ve devletin kasasında zengin olanlara ne demeli? Bunlar mazlum ve haklı, yoksul ve ve namusuyla calışanda kemirgen mi oluyor?

İzin süreci olduğu için binlerce yurt dışında yaşayan emekci izinde Gezi eylemleri vesilesiyle, Zalimide Mazlumuda, kemirgenide sürüngenıde, haksızıda haklıyıda, devletin tüm olanaklarını peşkeş cekmeyıde ben insan gibi yaşamak ve özgür olmak istiyorum diye vahşıde saldırıya maruz kalnıda çok iyi gördü.

Kutsal ramazan

İsviçre ve yurtdışında gelen onbinlerce insan bu yıl Ramazanı Türkiye’de geçirdi. Bu kutsal ayı sevdikleriyle geçirmek istedi. Ama geçirdiğine bin pişman ettiler. Şehirler yine gazdan zehirlendi, o günlerdede vahşet tüm hiziyla devam etti. Her gün sorumluların zehir kusan zehir zemberek demeclerini duydu. Çoğu kere insan bu kutsal ayda her gün yetkililerin insanları birbirine düşüren, aşağılayan ve vahşeti öven konuşmaları duyunca insan insanlığında utandı. Bu günde kardeşlik ve kucaklaşma nutukları atılacağına vb düşmanlık neden diye sordu. Tam bir Arap ülkesi, bir tarafta saltanat ve saltanatın nimetlerinde faydalananlar diğer tarafta ise isyan eden kullar yani köleler. Bu Ramazan gösterdi ki, insanlarda inanç, islami değerlere bağlılık, allah ve Peygambere bağlı olan Çapulcular ile inana halk diğer tarafta ise bunun rantı üzerinde yaşayan tücarlar.

Çapulcular diyor ki:

Biz sadece insan gibi yaşamak ve hareket etmek istiyoruz. Aşağılanmak ve horlanmak istemiyoruz. Özgürlüğümüze ve yaşam bicimimize, aile yaşantımıza ve hukukumuza karışmayın. Suriye’ye eğitip ve destekleyip gönderdiğiniz eli kanlı ceteleri artık desteklemeyin. Dün cuntacılarla kardeş olup buğunde başka kılığa girmeyiniz.

Kendi halkınıza zülmedipte başka ülkelerdeki zülme sahte gözyaşı dökmeyin. Biraz açık yüzlü ve gercekci olun ki bizimde kafamız karışmasın. Biz artık sizi tanımıyoruz, siz muzlum musunuz zalim mı? Siz Sisi, Mubarek, Sadem, Esad, Mubarek, Kadafi… ile kardeşce kucaklaşan mı yoksa karşı cıkan mısınız? Sizi tanımıyoruz, taksimde, Ankara’da, Bodrum’da, Eskişehir’de, Antakya’da, ve ülkenin her yerinde Gezi direnişine azgınca saldıran Sisimisiniz yoksa Esat yoksa Mübarek mi? Kafamız allak bullak oldu, siz gercek yüzünüzü nezaman göstereceksiniz? Ama siz kararınızı verene kadar Milyonlarca Gezici sizi tanıdı, gözüne patlayan Bombalarla, Su ve Gaz sıkan Toma ve akreplerde, kurşun sıkan olarak tanıdı. Maskeyı cıkardılar ve sizi tanıdılar. ‘Emri ben verdim’ diyerek, ‘Polis, ordu ve yargının olağanüstü hizmet madalyası’ vererek sucunuzu itiraf ettiniz.Ama olsun gidip halkın merhamatine ve Çapulcululara teslim olursanız sizide “af edebilir“.

Çapulcuların mesajı, bıraz insanlık, bıraz merhamet, bıraz, toleras, bıraz demokrak, bıraz özgürlük biraz anlayış ve karşınızdakini kabüllenme. Maskesiz ve vicdanlı bir dünya hepimize yeter. Bıraz da Çapulculuk. Çünkü vicdansız ve zalim olmaktan iyidir.

CEVAP VER