Kimyasal silahları Türkiye ve Arabistan verdi

0
1651

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran Zaabi, kimyasal silahlar konusunda Türkiye, Arabistan ve Batı’yı suçladı, “silahlı teröristlerin Türkiye, Arabistan ve Batı’nın desteği ile Suriye’de kimyasal silahla saldırı gerçekleştirdiklerini” söyledi. Suriyeli bir komutan da, saldırı halinde İsrail vuracaklarını açıkladı.

France 24 kanalına mülakat veren Zaabi, “Suriye ordusu ne geçmişte ve ne de şimdi asla bu tür silahları kullandığını, böyle bir olay yaşandıysa bile bunun tek sorumlusu silahlı teröristlerin olduğunu” ifade etti.

Ülkedeki kimyasal silahlar konusunda bilgi veren Zaabi, “kimyasal silahları da Türkiye, Arabistan ve bir kaç Batılı devletin Suriye’ye göndererek silahlı teröristlere ulaştırdığı” söyledi..

“Söz konusu ülkeleri temelsiz suçlamadıklarını ve sadece başta Amerika olmak üzere bu ülkelerin yayınladıkları bildirilerden hareketle bunu söylediğini” ifade eden Suriyeli Bakan, “Guta Şarkiye bölgesinde böyle bir saldırı gerçekleşip gerçekleşmediği sorusuna ise bu bölgenin silahlı teröristlerin kontrolü altında olduğunu, bu yüzden bölgede araştırma yapamadıklarını” belirtti.

Öte yandan Suriye Başbakanı Vail Halaki de kısa açıklamasında, “Müdahale olursa, saldırganlara sürprizlerimiz olacak” dedi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad da Şam’da Four Seasons Oteli’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, “teröristlerin” sarin gazı kullandığına ilişkin kanıtları Birleşmiş Milletler denetçilerine sunduklarını söyledi.

kimyasal

Mikdad şöyle konuştu: “Suriye, kimyasal silahın silahlı gruplar tarafından ABD, İngiltere ve Fransa’nın yardımıyla kullanıldığını ve bunun bir an önce durması gerektiğini tekrar belirtmektedir.”

“Teröristlerin” ABD, İngiltere ve Fransa tarafından “korunduğunu” iddia eden Mikdad, “bu silahların bir gün Avrupa halklarına karşı kullanılacağını” öne sürdü.

BM’YE BELGELER SUNULDU

Suriye’nin BM’deki daimi temsilcisi Beşar el Caferi ise “Türkiye’yi ‘teröristlerin kitle imha silahlarına ulaşmasının engellenmesi” hakkındaki BM kararını çiğnemekle suçladı.

SANA’nın, Suriye devlet televizyonu El İhbariye El Suriye’de yayımlanan röportaja dayandırdığı habere göre; Caferi, Suriyeli muhalif grupların Türkiye’deki laboratuvarlarda kimyasal silah ürettiğini belirterek şöyle dedi: “Bu silahlar Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’dan materyallerle üretiliyor ve Türkiye üzerinden Suriye’ye naklediliyor.”

Türkiye-Suriye sınırı bölgesinde Suriyeli isyancıların çeşitli atölyeler kurduklarına dair haberler uluslararası medyada yer almıştı.

Öte yandan Fars Haber Ajansı’na konuşan Suriyeli üst düzey bir komutanı, “Suriye’ye saldırıldığı takdirde Tel Aviv’i yerle bir edecekleri” uyarısında bulundu.

Suriyeli komutan, ordusunun her türlü muhtemel saldırıya karşı teyakkuzda olduğunu belirtti.

Saldırının sınırlı olacağını düşündüklerini belirten Suriyeli komutan, “Suriye’ye saldırmanın, korsan İsrail’in mahvına davetiye çıkarma anlamına geldiğini” ifade etti.

“Amerika ve müttefiklerine karşı ülke savunmasının her Suriyeli vatandaş için bir şeref olduğunu” belirtenkomutan, “ülkesine saldırıldığı takdirde Suriye’nin komşularının da savaşa bulaşmak zorunda kalacağını, bunun da bizzat İsrail ve ABD tarafında yıllardır korkuyla beklenen ‘Kıyamet Senaryosu’na dönüşmesinin kaçınılmazlığı olduğunu” vurguladı.

Komutan, ülkesinin dört beş füzeyle, bir kaç gün bombardımanla yıkılacak bir ülke olmadığını, bunu deneyenlerin de, onlara yardım edenlerin de, ummadıkları ağır bedeller ödemeye hazır olmaları gerektiğini kaydetti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi – Genel Komutanlık Basın Sorumlusu Enver Reca, “Suriye’ye karşı gerçekleşebilecek askeri saldırı, bize karşı da yapılmış kabul edilecektir. Çünkü biz uzun süredir Suriye ile siyasi olarak ve İsrail’e karşı Mukavemet ittifakı içindeyiz. Dolayısı ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi savaş durumunda Suriye’nin yanında savaşacaktır’’ dedi.

Enver Reca, “Bu savaştan kaçacak her tarafın hain ve saldırganların suç ortağı olacağını” da söylerken, Amerika ve Batı’nın Suriye’ye saldırması halinde ‘’Bu saldırıya ortak olacak her cephenin bölgedeki çıkarları, meşru hedef olacaktır’’ uyarısında bulundu.

Enver Reca, Amerika ve Batı’nın Suriye’ye saldırı tehditlerinin, kimyasal silah saldırısı uydurması ile tırmanışa geçtiğini söyledi.

CEVAP VER