Müddet çözümüne yapılan hain saldırıya HAYIR

0
1204

kurtaj[dropcap]M[/dropcap]üddet ayarlaması 2 Haziran 2002 tarihli halk oylamasında %72,2 oranında Evet oyu ile açık bir şekilde kabul edilmişti. Aynı günde daha da açık bir şekilde “İsviçre anne ve çocuk yardımının” kürtaj karşıtı insiyatifi ret edilmişti (%82 oy ile). Yeni kabul edilen düzenleme son adet tarihinden sonra 12 hafta içerisinde cezasız kürtaja izin vermektedir. Aynı zamanda kürtaj maliyetinin zorunlu sağlık ve bakım sigortası tarafından üstlenilmesi yasalara dahil edildi.

Müddet düzenlemesi ve buna bağlı olan kadının kendi kaderini tayin etme hakkı ile ilgili siyasi mücadele 30 yıl sürdü! Bu çözüm toplumda yer edindi ve olumlu olarak kabul edildi. Bunu değiştirmenin bir lüzumu yoktur.

Hareketin öncüleri, talepleri ile sağlık politikası ile ilgili hedefleri takip ettiklerini öne sürüyorlar. Kürtaj, bir hastalık olmadığına göre sağlık sigortası üzerinden finanse edilmesi de yasak olmalıymış. Bu sahte bir gerekçedir. Öncülerin aslında kürtajı ret ettiklerini gizliyor. Maliyetlerin önerilen yeniden düzenlenmesi sonucunda kadınların çoğu tıbbi bakımdan şüpheli koşullar altında ve onursuz bir şekilde kürtaj yaptırmak zorunda kalır. Böyle bir gerileme hiç bir şekilde kabul edilmemelidir!

Kürtaj için harcanan para sağlık sigortalarının verdikleri bilgilere göre yılda yaklaşık 8 Milyon FRanktır. Bu, toplam sağlık harcamalarının %0,03’ünden bile az. Kürtaj harcamaları azalıyor, çünkü kürtaj yaptıranların sayısı gerilemektedir. Tıbbi olarak sakıncasız kürtaja erişimi zorlaştıranlar sahte doktorlara gidilmesi ve bununla birlikte yüksek sağlık tehditleri risklerini kabul eder sayılır. Buna bağlı olan ardıl masraflar ise sağlık sigortası tarafından üstlenilmelidir, böylece de istenilen tasarruflardan elde birşey kalmayacak. Maliyet ve hatta prim düşürülmesi söz konusu bile olamaz.

CEVAP VER