Savcılık, Ankara’da tren garı önünde meydana gelen ve 103 kişinin ölümüne sebeb olan canlı bomba saldırısında ihmal yok dedi. Savcılık, Ankara’da tren garı önünde 103 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan canlı bomba saldırısında MİT ve emniyet görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla yapılan suç duyurusunu, “iddialar soyut” diyerek işleme koymadı

Saldırıya ilişkin, DİSK, KESK ve Ankara Barosu olayda ihmalleri bulunduğu iddiasıyla Başbakan, İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, MİT müsteşarı, Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü ve istihbarat müdürlerinin de aralarında olduğu kamu görevlileri hakkında Yargıtay Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Erdoğan’ın Türkiye’de kurmak istediği başkanlık sistemine örnek olarak Hitler Almanyası’nı göstermesi dünyada yankılanmayı sürdürüyor

Erdoğan, Türkiye’nin Hitler’i olmak istiyor

“Bu demeç demokratik bir siyasiden gelseydi, bir gaf veya kötü bir espri olarak değerlendirilebilirdi. Ancak otoriter Erdoğan için bu, bir diktatörün duygularını gösteren ender bir dü- rüstlük anı.

The Times, Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de kurulmasını talep ettiği başkanlık sistemine örnek olarak Hitler Almanyası’nı göstermesiyle ilgili olarak “Erdoğan, Türkiye’nin Hitler’i olmak istiyor” yorumunu yaptı.

“TOPLAMA KAMPI DEĞİLİZ” YANITI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de kurmak istediği başkanlık sistemine örnek olarak Hitler Almanyası’nı göstermesi dünyada yankılanmayı sürdü- rüyor. Britanya’nın saygın gazetelerinden Times, “Türkiye’nin eşit oranda sevilen ve nefret edilen tartışmalı liderinin” Nazilere dair ilk gafının bu olmadığını belirterek, Erdoğan’ın ekimde Alman Başbakan Angela Merkel’in sığınmacı krizinde yardım talebine verdiği “Biz sizin toplama kampı- nız değiliz” yanıtını hatırlatıyor. Haberde Türkiye’nin 1930’larda Nazi Almanya’nın en büyük ticari partnerlerinden biri oldu- ğu, İkinci Dünya Savaşı’nda muğlak bir pozisyon aldığı, savaşın bitmesine 3 ay kala Almanya’ya savaş ilan ettiği vurgulanıyor.

“DİKTATÖRÜN DUYGULARINI GÖSTEREN BİR AN

ABD’li siyaset profesörü John A. Tures ise Huffington Post’a yazdığı blog yazı- sında Erdoğan’ın sözlerinin gaf olmadığını savunuyor: “Bu demeç demokratik bir siyasiden gelseydi, bir gaf veya kötü bir espri olarak değerlendirilebilirdi. Ancak otoriter Erdoğan için bu, bir diktatörün duygularını gösteren ender bir dürüstlük anı.”

CEVAP VER