Sendikadan ekonomiye açık mesaj

MEM-Endüstri ve UNia sendikası delegeleri bugünkü branş konferanslarında işveren birliklerinden “İsviçre işyeri için anlaşma” için el ele vermelerini talep ettiler. Güçlü Franktan dolayı oluşan zor durum konusunda beraberce çözüm aramak gerekiyor.

0
906

MAKINE, elektronik ve metal sanayisinden (MEM) yüzden fazla UNia delegesi Frank alt sınırının kaldırılması ile işyerleri için oluşan tehlikeden dolayı çok endişeliler. Bir önergede Unia sendikasından ulusal bankasının ekonomiye zarar vereceğine yararlı olacak bir Frank kurunu sağlama görevini yapmasını sağlamalarını talep ettiler.

Klare Botschaft der Gewerkschaft an die Wirtschaftİşveren birliklerine eleştiri

Delegeler ayrıca Swissmem işveren birliği ve diğer sanayi birlikleri tarafından sergilenen duruşu eleştirdi. Onlar “Frank şokundan” yararlanmaya çalışmışlar ve böylece sosyal ortaklığı sorgulamayı, çalışma koşullarını tekdüze olarak kötüleştirmeyi ve geniş kapsamda düzenlemeleri geri almayı istemişler

MEM-sanayi delegeleri Swissmem’den sosyal ortaklarla “İsviçre işyeri için anlaşma” içerisinde çözüm aramayı ve ulusal banka kararından dolayı doğan durumu çözmeyi talep etmişler. Buna, sendikalarla birlikte, İsviçre işyerinin aktif bir sanayi politikası ile nasıl sağlama alınabileği konusu da dahil.

Ücret indirimlerine karşı

Sonunda bu konferans da UNia tarafından şu ana dek takip edilen politikayı teyit etti: Ücret indirimlerine ve Euro ücretlerine hayır, ama istisnai durumlarda süreli çalışma saati çoğaltmaları konusunda görüşülebilir. Ancak bunun için de ekonomi açısında açık bir sebep olmalı ve ayrıca istifa koruması, iş yeri garantisi v.b. sağlanmalı.

CEVAP VER