SP-tabanı iltica yasası revizyonunu onayladı

0
1132

SP-tabanı az bir farkla iltica yasası revizyonunu onayladı

SP’ye bir yakınlık hissedenlerin arasındaki oy veren vatandaşlardan %54’ü, 9 Haziran tarihinde iltica yasası revizyonu için yapılan oylamada “evet” oyu vermiştir. Bu sonuç, Genf Üniversitesinin siyasi bilimler enstitüsünün ve gfs.bern araştırma enstitüsünün Çarşamba günü yayınlanmış olan VOX analizinden anlaşılıyor.

Siyasi yelpazenin sağ tarafında bulunanların arasındaki “evet” payının sola yakın kişilerden çok daha yüksek olması pek sürpriz olmadı: SVP taraftarlarından %90’ı revizyonu onayladı, FDP taraftarlarından hatta %93’ü. CVP taraftarları arasında bu pay %80’in biraz altındaydı. Her üç parti de evet oyu vermeyi kararlaştırmıştı zaten.

Destekleyenlerin üçte birinden fazlası revizyonu, iltica işlemlerinin iyileştirilmesini ve hızlandırılmasını istedikleri için onayladıklarını belirtmişlerdir. Önerinin kabul edilmesindeki ikinci sebep olarak, fazla yabancının, fazla ilticacının ve fazla şiddetin var olduğu ileri sürüldü. Üçüncü sebep ise daha zorlu iltica işlemlerinin istenmesi oldu.

iltica yasasi

VOX-Analizinde belirtildiği gibi, bu oylama sonucu hem daha iyi bir iltica sürecinin istenmesi olarak, hem de genel olarak iltica sürecinin ve migrasyon siyasetinin sertleştirilmesi arzusu olarak yorumlanabilir.

Oy vermeye yetkili halk, 9 Haziran’da oyların %78,5’i ile çok açık bir şekilde iltica yasasında yapılacak acil değişiklikleri onaylamışlardı.

VOX-Analizi için tüm İsviçre’de halk oylamasından sonraki iki hafta içerisinde yaklaşık 1500 kişi ile anket yapılmıştır.

CEVAP VER