Türkiye nereye gidiyor

0
2492

Son zamanlarda Türkiye’de gelişen toplumsal hareketlilik neticesinde ortaya konan halk ve gençlik hareketiyle başlayan bir direniş fırtınası ülkenin hertarafını sardı. Ülkede iktidara ters düşen gazeteci, televizyoncu, dizi oyuncuları, ve birçok meslek dalındakiler şu an işiz kaldılar.

ugur-dundarÜlkede adeta bir diktatorya estiren bu iktidar son cıkardıkları Demokrasi paketiyle de bir çok değişikliğe el attılar ve yavaş yavaş siyasi islamlaşma yolunda adım adım ilerleken, şeriatcı çizgiyi de her kademeye ve makamlara yerleştirip ülkeyi ele geçirmeye başladılar İşte bu duruma tepki gösteren Yurtseverler ve Kemalistler, Avrupa’da bir çok yerlerde konferans ve paneller düzenliyerek tepkilerini kamuoyuna duyurmaya başladılar. Zürich Winterthur’da , ADD Zürıch, Radyo Munot, Türkiye özlemi, Schaffausen Türk Kültür Derneği, İsviçre Türk Kadınlar Derneği, Wädenswil Türk Birliği ve TGB İsviçre dernekleri öncülüğünde Türkiye nereye gidiyor toplantısı yapıldı. Ugur Dündar Ayakta Alkışlandı Ünlü gazeteci ve Televizyoncu Ugur Dündar, eğitimci Orhan Suat, ve Bilgi Menekşe’nin katılımıyla gerçekleşen toplantıyı, ADD Zürich başkanı Hasan Kemahlı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra söz alan Eğitimci Orhan Suat, Doksan yıldır süren Eğitim sisteminin son on yılını AKP iktidarı 4+4+4 sistemiyle değiştirerek şeriatcı bir sisteme dönüştürdüler. Bu sisitemde yetişen gençler bilgi donanımından yoksun ve geleceğe hazırlıksız bir toplum yetiştirerek, eğitimi karanlığa sürüklediler. Bugünün Türkiye’sinde ara elemana ihtiyaç varken hala Üniversitelerin açılması ve buradan çıkan mezunların başarısız olaması bu sıstemde bır anlamsızlığı ortaya koymaktadır dedi. Orhan Suat’dan sonra söyleşiye Ünlü gazeteci ve Televiyoncu Ugur Dündar katılımcıların ayakta alkışlarıyla sahneye davet edildi. Sade ve akıcı bir dille konuşmasına başlayan Ugur Dündar, Yaklasık 50 yıldır bu meslekte hiçbir patron veya meslek dışı güçlerden emir ve talimat almadım ve almayacağım. Evrensel meslek ilkelerim dışında kimseye eğilip bükülmedim. Onun için bu iktidar zamanında işsiz kaldım. Ama kimseye yağ çekmedim. Ben halkımın gazetecisiyim ve öyle olmaya devam edeceğim dedi. Gezi Parkı eylemi son derece Barışcıl ve son derece Demokratik bir harekettir İktidar tarafından bu eylem 10-11 Terör elemanlarına yüklediler. Halbuki bu eylem yılların tepkisıydi. Aynı tarihlarde Berezilya’da bundan daha çok milyonlar eylem yaptı ve devlet başkanı bu olaya; Devletimizin demokrasiye geldği çok güzel bir yer ve bu bir sınavdır dedi. Başbakan tencere tava çalan insanlarımızı birbirine düşman ederek şikayette bulunmalarını istedi. Yargı ve Savcıları kendi istedikleri şekilde örgütleyip, adaletten yoksun ve kimsenin hesap soramadığı bir adalet sistemiye ülkeyi karanlığa sürüklediler.

ugur-dundar-2

sistemiye ülkeyi karanlığa sürüklediler. Zülmün devam ettiği hiç bir devlet yoktur. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner derler bu iktidar bunların hesabını verecekler ve insanlarımız bunların mezarlarına tükürecekler. Bizim gibi yürekli gazetecileri hep susturmaya çalışıp halkı gerçeklerden yoksun bırakmak istediler. Susurluk kazası olmasaydı bügün aranızda olmadım. Türkiye’de faili meçul cinayetler hala gün yüzüne çıkarılmadı. Susurluk davası sanıklarından Ayhan Çarkın’a öldürülmek üzere benim ismimi de vermişler, bu kaza olmasaydı bende o çete tarafından öldürülecektim. ugur-dundar-3Şimdiki durum bunlardan daha vahim!!!!! Adaletin yürümediği bir ortamdayız. Aziz Babuçu AKP İstanbul İl Başkanı; Biz geride kalan on yılı Liberallerle paylaştık, gelecek on yılı da ihya ve ifşa yılımızı yaşayacağız. Yani bunlar Osmalı Devletine geri dönecekler, ama gezi parkı eylemleri bunlara dur dedi ve müsade etmedi. Suriye politikasiyla ülkemizi bir mezhep kavgası içine çekmek istiyorlar. Müslüman kardeşlerle birikte bir yere varmak istediler ama Batı dünyası bunun cok çabuk farkına vardı ve AKP den desteğini çekti. Laik ve Demokratik bir devlet sistemi bütün dünya için bir örnek olacağını görmeye başladılar. Konuşmasının bu kısmında Halk TV de yaptığı programdan bahseden Dündar, şimdiye kadar halkım bana hep sahip çıktı, bende bundan sonra Halk TV de hiç bir ğcret almadan program yapıp halıkıma hizmet vermeye devam edeceğim diyerek sözlerini Buraya bu tatil gününü ayırıp gelen halkımıza teşekürler ediyorum tamamladı. Program sonunda emeği geçenlere plaketler sunuldu.

 Metin Agbuga/Zürich

CEVAP VER