Ücret eşitliği konjonktür sorunu değildir

Ücret eşitliği manifestosu Federal meclis başkanı Simonetta Sommaruga’ya iletildi

0
946

EŞITLIK maddesi konjönktür maddesine dönüştürülmemeli. Eşit iş için eşit ücret bir temel haktır ve seçim yılında ve döviz krizlerinde de yürülükte olmalı. Bu talebi 7 Mart 2015 manifestosu kurucularınun temsilcileri manifesto ile birlikte bugün Federal meclis başkanı Simonetta Sommaruga’ya ilettiler: 9 Mart tarihinde, uluslararası kadınlar gününden bir gün ve 12000’den fazla kadın ve erkeğin Bundesplatz’ta güçlü ve renkli bir şekilde eşit ücret talep ettiklerinden iki gün sonra.

Lohngleichheit ist keine Frage der Konjunktur7 Mart eylemi gibi manifesto da geniş bir kadın birliği tarafından lanse edildi. Bir hafta içerisinde 5500 kadın ve erkek imzaladı. Bu, olayın ne kadar acil olduğunu gösteriyor. Zira güçlü Franktan ve olası bir ekonomi krizinden dolayı yine ücret eşitliğinden ve kadınların kadrolu işler ve yönetim pozisyonlarında uygun olarak yer almaları konusunda fedakarlık istendi. Ancak ikisi de “halk ekonomisi ile ilgili sebeplerden dolayı sorumsuz ve adalet bakımından kabul edilemez” diye yazıyor manifestoda.

Manifesto birliğinin çeşitliliğini ise manifestoyu Federal meclis başkanına ileten ünlü ve karışık delegasyon gösteriyor: Regula Bühlmann, SGB-merkez sekreteri; Barbara Gassmann, İsviçre bakım personeli meslek birliği ikinci başkanı (SBK); Corinne Schärer, Unia ve ulusal meclis üyeleri Yvonne Feri (SP), Maya Graf (GP), Margrit Kessler (GLP), Rosmarie Quadranti (BDP) ve Barbara Schmid- Federer (CVP). EVP temsilcisi ulusal meclis üyesi Marianne Streiff-Feller ise hastalıktan dolayı maalesef gelemedi.

CEVAP VER