Ücret koruması için gerekli önlemler bekletiliyor

Geçen hafta Federal meclis düşük ücretler için cezaların 5.000 Franktan 30.000 Franka çıkarılması gerektiğini savundu. Bu, en azından doğru yöne atılmış bir adımdır. Ancak aynı zamanda bu kararın uygulanması da ertelendi - seçimlerden önce uygulanmayacak. Parlamento - şayet olacaksa - ancak 2016 yılının başında kaçak çalışma yasası görüşme sürecinden sonra daha yüksek cezalar konusunda karar verecek. Ve ücret koruması konusundaki diğer tüm gerekli iyileştirmeler de Federal meclis tarafından tamamen yok sayıldı.

0
841

Unia-LohnrechnerDÜŞÜK ücret mağduru çalışanlar şaşkınlık içerisinde. 5000 Frank ceza çok az. Bazı işverenler burada kendi hesaplarını yapacaklar: Bu kadar düşük cezalar varken düşük ücret ödemek daha karlı. Ücretleri indiren ve iyiniyetten yoksan numaralarla asgari çalışma koşullarından kaçınan vicdansız işverenlere karşı harekete geçebilmek için artık daha etkin önlemler gerekiyor.

uygulayıcılarına ve onların yardımcılarına destek veriyor. SVP liderliğinde burjuva tarafı, sadece çalışan korumasının tüm iyileştirmelerini engellemeyi değil, bu korumayı tamamen kaldırmayı hedef alan bir işveren koalisyonu kurdu. Federal meclis zamana oynarsa bu işveren koalisyonunun sonunda herşeyi engelleme tehlikesi yüksek.

Mağdurlar, inşaat ve sanayi sektörlerindeki ve de temizlikten bilişime kadar hizmet sektörlerindeki düşük ve orta ücretli çalışanlardır. Yurt içindeki ve dışındaki birçok işveren İsviçre ücretlerini ödemiyorlar. Kısmen hatta sahte serbest çalışanlarını çalıştırmak veya yanlış ücret deklarasyonları gibi cezaya tabi uygulamaları mevcut. Bunu son aylarda açığa çıkan, 8-10 Euroluk efektif saatlik ücreti vakaları göstermiştir. Bu düşük ücret uygulayıcıları durdurulmazsa tüm İsviçre ücret seviyesi yapısı kaymaya mahkum. Sınır bölgelerinde bu durum en vahim. Onlar çok fazla güçlendirilmiş Frankı ve Tessin vakasında İtalya’daki krizi ve yüksek işsizlik oranını da çok hissediyorlar.

Sendikalar ücret korumasının güçlendirilmesi veya yan önlemlerinin artırılması konusunda uzun zamandır baskı yapıyorlar. Daha yüksek cezaların yanısıra özellikle kesin düşük ücret tahminlerinde işi bırakma ve denetimlerin artırılması önemli. Yerel denetçiler düşük ücret uygulayan şirketlerin çalışmalarını durdurmak zorunda kalmalarını sağlayabilirlerse düşük ücretler de biter. Hiç bir inşaat sahibi düşük ücretlerden dolayı tüm inşaat planlamasının ve düzenlemesinin tehlikeye girip inşaat yerinde karmaşa olmasını riske etmek istemez. Bu yüzden önceden çalışma koşullarının iyi olduğunu sağlar.

Beklemek yanlıştır

Federal meclis, yan önlemlerinin güçlendirilmesi hakkında görüşmeden önce “Toplu göç insiyatifi” uygulama kararını beklemek istediklerini öne sürdü. Bu ise çeşitli sebeplerden dolayı yanlış bir karar. Halk, İsviçre ücretlerinin güvenilir olmadığı kanısına varırsa iki taraflı sözleşmelere olan güvensizlik artar. Çoktandır yapılması gereken bir referandum oylaması o durumda artık kazanılamaz. Kontenjanlar ücret denetimleri ve cezaların yerine geçemez, zira işverenler daha fazla kaçak işçi çalıştıracaklar. Ücret istatistikleri gösteriyor ki İsviçre pasaportu olmayan çalışanlar eski kontenjan rejimi varken daha az kazandılar. Bu “uygulama konsepti” ile Federal meclis düşük ücretleri adeta destekliyor: İsviçre işverenlerinde sürekli olarak çalışan yabancı pasaportluların sayısını azaltmayı hedeflerken yabancı şirketler düşük ücretleri ve süreli çalışanları ile halen sınırsız bir piyasa erişimine sahip olacaklar (90 güne kadar çalışmalarda sınırlama yok). Bu da kaçınılmaz olarak ücret baskısının artmasına yol açar, zira kısa süreli çalışanların denetlenmesi çok zor ve orada düşük ücret tehlikesi en fazla.

İsviçre halkına İsviçre’de İsviçre ücretlerinin ödeneceğine dair söz verildi. Sendikalar bu sözün tutulmasını talep ediyorlar. Cezalar mümkün olduğu kadar çabuk artırılmalı, Kantonlar denetçilerin talebi üzerine düşük ücret şüphesi varsa çalışmaları durdurabilmeliler ve denetimler çoğaltılmalıdır.

CEVAP VER