Ukrayna’da devlet çöktü, başkanı kaçtı

Ukrayna’da muhaliflerin aylardır süren kanlı isyanı Sonuç verdi. Devlet Başkanı Yanukoviç başkanlıktan azledildi ve hükümet parlamento tarafından düşürüldü. Eski muhalif lider ise hapisten serbest bırakıldı. Başkan Yanukoviç’in nerede olduğu bilinmiyor. Ukrayna parlamentosu, devlet başkanına ait yetkilerin geçici olarak Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov’a verilmesine karar verdi.

0
1244

Ukrayna’da aylardır sokaklarda olan AB yanlısı göstericilerle Rusya’ya yakın yönetimin imzaladığı anlaşmaya rağmen ülke neredeyse bölünmenin eşiğine geldi. Devlet Başkanı Yanukoviç başkentten ayrılırken Kiev’deki sarayı muhaliflerin eline geçti. Ukrayna Parlamentosu, Yanukoviç’in azledilmesi yönünde karar aldı. Yanukoviç’in güçlü olduğu yerel yönetimler, başkenti tanımadıklarını kendi kararlarını alacaklarını açıkladı.

ukrayna-coktu-ana-mansett

Ukrayna’da kasım ayında hükümetin Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasından vazgeçmesiyle başlayan eylemler, dün Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in başkent Kiev’den ayrılmasıyla yeni bir boyut aldı. Yanukoviç’in başkenti terk etmesiyle AB yanlıları zaten güçlü oldukları Kiev’de tamamen kontrolü ele geçirdi. Eylemlerin merkezi Maidan’da (Bağımsızlık Meydanı) sevinç gösterileri düzenlendi.

Ukrayna’da başkent Kiev’i terk eden ‘kaçak devlet başkanı’ Viktor Yanukoviç’in Harkov şehri yakınında üst düzey bir bürokratın villasında birkaç sadık koruma eşliğinde gizlendiği bildirildi.

Ukrayna gazetesi İzvestiya’nın haberine göre; Yanukoviç, Kiev’i terk ettikten sonra gittiği Harkov’a Donetsk şehrinden uçakla ayrılma girişimi sonrasında geri döndü.

Yanukoviç’in nerede olduğunun Ukrayna istihbaratı tarafından bilindiği ancak muhalif lider Yulia Timoşenko’dan aldığı güvence sayesinde kendisine dokunulmadığı belirtildi. Zira dün Timoşenko cezaevi hastanesinden çıkmadan önce Yanukoviç tarafından ziyaret edildiği ve zor durumdaki devlet başkanına birtakım sözlü güvenceler verildiği ifade edildi.

Ukrayna haber ajanslarının aktardığına göre, Devlet Sınır Koruma Hizmetleri Başkan Yardımcı Sergey Astahov, Yanukoviç’i taşıyan uçağın, ülkenin doğusundaki Donetsk’ten havalanmasına izin verilmediğini söylemişti. Gerekli belgelere sahip olmadığı öne sürülen uçağın nereye gitmeyi amaçladığı konusunda ise bilgi verilmemişti.

Ukrayna basınında yer alan haberlerde, Yanukoviç’in Donetsk’e hareket etmeden önce bulunduğu Harkov’dan Rusya’ya geçişinin de sınır koruma görevlileri tarafından engellendiği iddia edilmişti.

Ukrayna parlamentosuna yeni başkan olarak seçilen Oleksandr Turçinov, “Yanukoviç uçağı ile Rusya’ya gitmeye çalışıyordu. Sınır güvenlikleri tarafından durduruldu. Donetsk bölgesinde bir yerlerde gizleniyor” iddiasında bulunmuştu. Turçinov eski başsavcı Viktor Pşonka ve Vergi eski Bakanı Aleksandr Klimenko’nun da Rusya sınırı geçmeye çalışırken yakalandığını söylemişti.

Ukrayna parlamentosu, Kiev’deki sarayı muhaliflerin eline geçen Yanukoviç’in azledilmesi yönünde karar almıştı. Yanukoviç’in güçlü olduğu yerel yönetimler ise başkenti tanımadıklarını kendi kararlarını alacaklarını açıklamıştı.

EN SON TELEVİZYONDA GÖRÜLDÜ

Son olarak, partisinin güçlü olduğu Harkov’da televizyona çıkıp, istifa ettiği yönündeki haberleri yalanlarken görülen Yanukoviç, aracına ateş edildiğini ama korkmadığını belirterek, “Ülkeyi terk etmeye ya da istifa etmeye niyetim yok. Yaşananlar yaygın bir vandalizm, bir darbe girişimidir. Ülkeyi terörize etmeye çalışan haydutlar var” demişti.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da bir süredir devam eden iç karışıklıkta sağlanan uzlaşmanın “Memnuniyetle karşılandığını” bildirdi. Bakanlık’tan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Üzerinde mutabık kalınan anayasal değişiklikler, seçimler ve yeni hükümetin kurulması hususlarının öngörülen takvime uygun olarak hayata geçirilmesi ve ülkede bir an önce toplumsal barış ve istikrarın sağlanması yürekten temennimizdir. Türkiye, komşusu ve stratejik ortağı Ukrayna’da demokratik zeminde ortaya konan tüm siyasi çözüm çabalarını desteklemeye ve dost Ukrayna halkı ile dayanışma içinde olmaya devam edecektir.”

Birkaç gün önce 70’in üzerinde insanın öldüğü yerde, dün yürüye yürüye devlet başkanlığı binasının önüne gidip çok sakin bir şekilde “rejimin değiştiğini” öğrenmemiz oldukça ilginç bir durumdu. Muhalifler, ele geçirdikleri kilit vurulan devlet sarayının önünde bol bol poz verdi. Protestocuların muhafız birliğinden Ostap Kyrvdyk, başkanlık sarayının kapısının önünde yaptığı açıklamada, önceki akşam 23.00 sularında muhalefet temsilcilerinin saraya girdiğini, binayı barışçıl bir şekilde teslim aldıklarını anlattı. Sözcü, “Yanukoviç buraya devlet başkanı olarak dönemeyecek” dedi. Ukrayna Polis Teşkilatı da “Halkımızın yanındayız, değişim arzularını biz de paylaşıyoruz” açıklaması yaptı.

Onbinlerce kişinin katılımıyla Yanukoviç ve hükümete destek mitinginin düzenlendiği Harkov’da ayrıca ülkenin güney ve doğusunda yer alan yerel yönetimler güvenliğin merkez Kiev yönetimi tarafından değil, kendileri tarafından sağlanacağını açıkladı. Rusya yanlısı ve Ukrayna’da Rusça konuşan ülkenin güneydoğusundaki Harkov, Donetsk, Lugansk, Dnepropetrovsk, Zaporojye, Herson ve Kırım otonomisinin katıldığı “Ukrayna Cephesi” adlı kongreden çıkan bildiride şöyle denildi: “Bölgelerde güvenlik, şu andan itibaren yerel yönetimlerin eline geçiyor. Kongre’de temsil edilen bölge yöneticileri, emrindeki güvenlik güçleri ve halkla birlikte anayasal düzeni korumak için birlikler oluşturacak. Başkent Kiev’de oturumlar düzenleyen parlamentonun son iki günde aldığı tüm kararların baskı altında kabul edildiğini varsayıyoruz. Rusya’ya bölgelerimizde düzen ve huzurun muhafaza edilmesi için ayrıca yardım çağrısı yapıyoruz.”

ŞİMDİ NE OLACAK?

Kiev’de Batı yanlısı muhalefet yönetimi devralırken, Yanukoviç önderliğindeki Rusya yanlıları kolay pes edecek gibi görünmüyor. Dün mecliste yapılan oylamada Yanukoviç’in azledilmesi ve erken seçimlerin 25 Mayıs’ta yapılması kararı alındı. Muhalefetle Yanukoviç arasında cuma günü varılan anlaşmada seçimlerin Aralık’ta yapılması kararlaştırılmıştı.

 

CEVAP VER