Unia herkes için ciddi ücret arttırımları talep ediyor

Unia 2015 için branşına göre genel bir ücret artışı talep ediyor, % 2 ile 2.5 arasında veya 100 ila 150 Frank.

0
888

İsviçre ekonomisi iyi durumda, ancak ücretler bunun arkasından topallayarak geliyor. Çalışanlara da kar ve üretim artışından paylarını verme zamanı çoktan geldi. Bu yüzden Unia 2015 için branşına göre genel bir ücret artışı talep ediyor, % 2 ile 2.5 arasında veya 100 ila 150 Frank.

İsviçre ekonomisi iyi durumda: Sanayi işletmeleri çok iş alıyor ve inşaat sektöründe de defterler gelecek sene için bile dolmuş durumda. Perakende satış gibi diğer branşlar da iyi gidiyor.

Sadece olması gereken

Ücretler son yılların olumlu ekonomisini ayak uyduramadılar. Çoğu branşta bunu düzeltme ihtiyacı doğmuştur. “Çalışanlara da kar ve üretim artışından paylarını vermek sadece adildir. Çünkü onlar günlük çalışmaları ile bu sonucu önemli ölçüde etkiliyorlar – bunun için de takdir ve adil bir ücreti hak ediyorlar.” diyor Unia başkan vekili Vania Alleva İsviçre sendikalar birliğinin bugünkü ücret konusunda basın toplantısında.

Ücret konusunda daha fazla saydamlık için UNia ayrıca, şirketlerin ücret konusunda saydam davranmalarını ve kadın ücretlerini artırmalarını istedi. Ücret ayrımcılığına artık son verilmeli! Meslek eğitimi görenlerin ücretlerinde de artışlar gerekiyor: Meslek eğitiminin cazibesini artırmak için Unia meslek öğrencileri için referans ücretleri konusunda anlaşmak istiyor.

Unia branşları için ücret talepleri özet olarak

  • İnşaat: Genel olarak +150 Frank
  • Ausbaugewerbe: Genel olarak +2%, artı asgari ücretlerin artırılması, +150 Frank Second OEuvre Romandie
  • Sanayi: MEM- ve gıda maddeleri genel olarak +100 Frank, Kimya/Farma genel olarak +150 Frank
  • Coop: Genel olarak +100 Frank, asgari ücretlerde eğitim ve tecrübe ayrı olarak ücretlendirilmelidir, perakende satış için analog talepler
  • Ulaşım: Genel olarak 2%
  • Ücret saydamlığı ve kadın ücretlerinin artırılması
  • Meslek öğrencileri için referans ücretleri

CEVAP VER