Yaşlılık ve ölüm sigortası güçlendirilmelidir

İsviçre sendikalar birliği Federal Meclisin yaşlılık tedbirleri reformuna genel olarak yaklaşma ısrarını onaylıyor. Tekilm reformlara ayrılmasının siyasi açıdan şansı olmaz. Bunu geçmiş göstermiştir. Bu yüzden artık yaşlılık tedbirleri reform sürecini başlatmak gerekir. Ancak parlamentonun paketi daha çok iyileştirmesi gerekir: Reform günümüzde yetersiz kalan emeklilik maaşı meblağlarını arttırmalı. AHV zayıflatılmak yerine güçlendirilmelidir. Ayrıca parlamentonun zorunlu meslek birliklerinin ödemelerini azaltmaması gerekir.

0
1419

yaslilik ve olum sigortasiDüşük ve orta gelirli kişiler için, özellikle birçok kadın için, bugünkü emeklilik maaşı seviyesi yetersiz kalıyor. Birinci ve ikinci sütundan gelen emeklilik maaşlarının “alışılmış hayatı uygun şekilde devam ettirmeye” yeterli olmasını gerektiren anayasal koşul halen uygulanmış değil. Ayrıca AHV -emeklilik maaşları gitgide gerçek maaşların daha çok arkasında kalıyorlar.

Bu yüzden AHV güçlendirilmelidir. Zira AHVden sosyal finansman sayesinde en çok düşük ve orta gelirli insanlar faydalanıyor. SGB [İSVİÇRE SENDİKALAR BİRLİĞİ] için bu yüzden Federal meclisin bu „AHVplus – Güçlü bir AHV için“ halk insiyatifi ile dile getirilen bu talebi hiç bir şekilde kabul etmemesi anlaşılamayan bir tutum.

Bunun yerine „Yaşlılık tedbirleri 2020“ daha kötü AHV ödemelerini yataracak olan bir takım öneriler içeriyor. SGBkadınlar için emeklik yaşının 65’e çıkarılmasını ret ediyor, zira burada 60. yaşını geçmiş olan kadınların hayat durumu dikkate alınmıyor. Ayrıca iş piyasası zaten mevcut hali ile de bu yaştaki kadın ve de erkeklere yeterince iş teklif edecek durumda değil.

Bu yüzden emeklilik yaşının genel olarak yükseltilmesi de anlamsız. SGB AHV’nin yararına KDV’nin arttırılmasını destekliyor. Zira önümüzdeki yıllarda emekli olacak olan çok doğumlu nesillerdenn dolayı önümüzdeki 10 yıl AHV için ilave bir finansman gereklidir. Ancak Federal devletin kısmen de olsa AHV finansmanından çekilmesi (AHV’nin yeniden şekillendirilmesi) kabul edilemez. Aynı şekilde müdahale mekanizmi olarak adlandırılan mekanizm için öngörülen AHV emeklilik maaşlarının fiyat artışlarına ve maaş gelişimine uyarlanmasının otomatik olarak ertelenmesi de kabul edilemez. Emeklilerin cüzdanına yapılması planlanan bu gaspı engellemek gerekir.

SGB ayrıca zorunlu meslek sigortasının zaten düşük olan emekli maaşlarının daha da zayıflatılmasını da ret ediyor. Asgari dönüştürme oranının ciddi bir şekilde düşürülüp %6’ya indirilmesi gerçekçi değil, zaten halk daha az bir indirimi, yani %6.4’e indirilmesini oylarıyla ret etmişti.

Ödemelerin korunması için önerilen önlemler düşük gerlirli insanlar için çok ciddi sonuçlar yaratacak ve çalıştıkları halde bütçelerini kısıtlayacak.

CEVAP VER