Yeni dükkan açma yasasına Hayır

Federal meclis İsviçre bazında dükkan açma saatlerinin düzenleneceği bir yasayı oylamaya sundu. Bu yasa Lombardi yönergesini gerçekleştirip tüm ülke için geçerli olacak asgari açılış saatleri getirmeyi planlıyor. Bodensee gölünden Cenevre gölüne kadar, Basel’den Chiasso’ya kadar dükkanlar en azından çalışma günlerinde saat 6 ila 20 arasında ve Cumartesi günleri saat 6 ila 19 arasında açık olacakmış.

0
1138

Federal meclis İsviçre bazında dükkan açma saatlerinin düzenleneceği bir yasayı oylamaya sundu. Bu yasa Lombardi yönergesini gerçekleştirip tüm ülke için geçerli olacak asgari açılış saatleri getirmeyi planlıyor. Bodensee gölünden Cenevre gölüne kadar, Basel’den Chiasso’ya kadar dükkanlar en azından çalışma günlerinde saat 6 ila 20 arasında ve Cumartesi günleri saat 6 ila 19 arasında açık olacakmış

Unia bu yasayı ret ediyor, zira Kantonların üçte ikisinde kısmen önemli ölçüde daha uzun açılış saatlerine yol açacak. “Mağdurlar bu konuda öncelikle çalışanlar olacak, çünkü daha uzun çalışma günleri aileyi olumsuz etkiler, stresi arttırır ve hastalığa sebep olur.” diyor Unia perakende satış departmanı sorumlusu Natalie Imboden. Perakende satışta çok az şirketin toplu iş sözleşmelerini imzalamış olması da bu tehlikeyi daha da arttırıyor.

Bu yasa demokrasi siyaseti bakımından da şüpheli: Son yıllarda meydana gelmiş hemen her Kanton oylamasında halkın daha uzun dükkan açılış saatlerini ret ettiği gerçeğini yok sayıyor. En son St. Gallen, Basel- Merkez ve Luzern Kantonlarında gerçekleşen oylamalarda görüldüğü gibi. Federal meclis ve Parlamento bu halk kararlarını şimdi tekdüze asgari açılış saatleri ile yok saymaya hazırlanıyorlar.

Unia bu yasaya karşı mücadele edecek. Mağdur Kantonların oy veren halklarının görüşünün yok sayılmasını kabul etmeyeceklerini ve oylamada yetkilerinin sınırlandırılmasına karşı açık bir şekilde mücadele etmelerini bekliyor. Öneri oylamayı geçerse, Parlamento yeni yasayı demokrasi siyasetinden kaynaklanan sebeplerden dolayı gömmelidir.

CEVAP VER