Yunanistan’da sol kazandı

Yunanistan, erken genel seçim için sandık başına gitti. Sandıktan beklendiği gibi Radikal Sol Koalisyonu Syriza zaferle çıktı.

0
1094

SYRIZA-profile9 milyon 800 bin seçmenin olduğu Yunanistan’da, Syriza oyların yüzde 36.3’ünü alarak, 300 üyeli yunan parlamentosunda 149 sandalyenin sahibi oldu. Böylece, Alexis Tsipras liderliğindeki Syriza, 2009 yılında yüzde 6,4 olan oy oranını beş buçuk senede 6’ya katladı. Ancak Syriza tek başına iktidar olma şansını sadece 2 sandalye ile kaçırdı. Yunanistan’da iki buçuk yıldır iktidarda olan Başbakan Antonis Samaras’ın partisi merkez sağcı Yeni Demokrasi Partisi ise oyların yüzde 28,4’ünü aldı. Seçimin diğer partilerine gelince lideri de dahil 7 milletvekili hapiste bulunan aşırı sağ parti Altın Şafak yüzde 6.31’de kaldı. Komünist Parti yüzde 5.48, Sosyalist Pasok yüzde 4.69 oy aldı. Eski başbakan Yorgo Papandreu’nun kurduğu Demokratlar Sosyalistler Hareketi ise yüzde 3’lük barajı aşamadı.

Syriza lideri Çipras, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, Yunanistan’da yeni bir dönemin başladıgına vurgu yaptı, “Bizim zaferimiz aynı zamanda Avrupa’da kemer sıkma ile mücadele eden herkesin zaferi” dedi. Yunanistan’da bir sayfanın değiştiğini söyleyen Çipras, “Yunanistan, felaket olan kemer sıkma politikasını geride bırakıyor. Korku ve otokrasiyi geride bırakıyor. 5 yıllık aşağılanma ve sancıyı geride bırakıyor” ifadelerini kullandı. Başbakan Samaras ise yenilgiyi kabullendi, “Yunan halkının kararına saygı duyuyoruz’’ dedi. Çipras’ın, koalisyon görüşmelerine bugün küçük bir parti olan Bağımsız Yunanlılar Partisi ile başlaması bekleniyor.

SYRIZA -3Yunan Meclisi’nde üç Türk

Yunanistan’da seçimi, favori olarak gösterilen sol ittifak Syriza kazandı. Syriza, Yunanistan’daki Türk azınlığın da favorisiydi. Batı Trakya Türkleri pazar günü yapılan seçimlerde 3 milletvekili çıkardı.

syrizaSol ittifak Syriza’nın seçim yarışına ikinci kez giren İskeçe’den Hüseyin Zeybek, Rodop’tan Mustafa Mustafa ve yine Rodop ilinden Ayhan Karayusuf 300 sandalyeli meclise girdi. Hüseyin Zeybek 16 bin 244, Mustafa Mustafa 12 bin 429 ve Ayhan Karayusuf 9 bin 559 oy aldı. 2012 yılında yapılan seçimlerde de Türk azınlık yine üç milletvekilini Atina’ya yollamıştı. Bu seçimde iki yıl önce Pasok’tan milletvekili seçilen Ahmet Hacıosman meclis dışı kaldı.

İskeçe’den bir kez daha Atina’ya, meclise gönderilen Ayhan Karayusuf 12 Ağustos 1963’te Yahyabeyli köyünde bir çiftçi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi’nde Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra üç yıl Almanya’da çalıştı. Daha sonra Yunanistan’a döndü. İlk kez 2012’de Hüseyin Zeybek gibi Syriza Partisi’nden milletvekili seçildi.

SYRIZA-2Avrupa solu SYRIZA rüzgârını arkasına aldı

Yunanistan’da genel seçimleri AB ve IMF’nin kemer sıkma politikalarına meydan okuyan Tsipras’ın liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) kazandı. SYRIZA’nın zaferi Türkiye ve Avrupa’daki sola umut verdi. Yunanistan’da 29 Aralık’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunda da cumhurbaşkanı seçilemeyince meclis fesh edilerek erken seçim yapılma kararı alınmıştı. Bunun üzerine pazar günü yaklaşık 10 milyon seçmen genel seçimler için sandık başına gitti. Yapılan erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) büyük zafer kazandı. 6 yıldır ekonomik krizle boğuşan ve kemer sıkma politikaları nedeniyle işsizliğin, yoksulluğun arttığı Yunanistan’da halk, Avrupa Birliği’nin(AB) kemer sıkma politikalarını karşısına alan SYRIZA’yı meclisin en büyük partisi yaptı. Seçimlerde 149 milletvekili çıkaran ve tek başına hükümet kurabilme fırsatını iki sandalyeyle kaçıran SYRIZA, sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi ile koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı. Öte yandan seçimlerde, büyük başarı gösteren SYRIZA ,merkez sağdaki Yeni Demokrasi (ND) ve sosyal-demokrat PASOK hükümetlerinin 41 yıllık hakimiyetini sona erdirdi. Dünyanın en çok yaşlı insanının yaşadığı kıtası olma özelliğini taşıyan Avrupa’da SYRIZA’nın seçim zaferi solda heyecan yaratırken, AB liderleri ve finans kurumları ise kaygılanmaya başladı.

CEVAP VER