Zürich, Berkin Elvan için sokağa döküldü

Polis fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin’i çok uzaktaki dostları da yalnız bırakmadı. 269 günlük yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan için İsviçre’nin Zürich kentinde de halk sokaklara döküldü.

0
1291

berkin-elvan-teenager-murdered-by-erdogans-police[dropcap]M[/dropcap]asumca başlayan bir eylem olan Gezi parkı eylemi, İstanbul’un her yerine yayılırken, bu eylemi destekleyenler Türkiye’nın her tarafında destek eylemlerini sürdürdüler. Devam eden günlerde bu eylemin sürdüğü Ok Meydanı semtinde yoğun polis baskısı ve Gaz bombasının kullanılması sonucunda semt tamamen bir şavaş alanına dönmüşütü. İşte bu kargaşada Evde ekmek ihtiyacinin olması nedeniyle; Anne dışarda kargaşa var senin ayaklarında rahtsıylık var Fırına ben gidip ekmek alayım diyerek ekmek almak için 16 Hayiran 2013 yola çıkan Berkin Elvan, Polisin hedef göstererek gaz kapsulünün kafasına isabet etmesi sonucu (Bilerek ateş edildigi Şahitler tarafından dogrulandı) agır yaralandı. Ok Meydanı hastahanesinde 269 gğn yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan, 11 Mart 2014 de yaşam direncine yenik düştü. Uluslararası antlaşmlarda gaz Tüfeginin 25le 45 derce arasında ateş edilmesi gerekir ken, polisin bizzat hedef göstererek ateş etmesi uluslararası mahkemelerce suç sayılmaktadır. Ama hala bizim ülkemizde hakla bu şekilde ölümlerde ceza verilmemektedir. Berkin Elvan’la birlikte gezi sehitlerinin sekize yükselmesi iste bu anlayışın bir eseridir.

İşte bunun için milyonlarca ınsanın Berkin Elvan’ın cenaze törenine katılması da bir isyanın ürünüdür. Bu eylemler Dünyanın her yerinde protosto edılerek isyanlarını dıle getirenler İsviçre’nın Zürich Şehrinde de binlerce insan Berkin’in ölümüyle yürüyüşler yaptılar. Yürüyüş Başkonsolosluk önünde çocoukların Berkin için konsolosluk önüne Ekmek bırakmasıyla sona erdi.

Karakaşlı Berkin

Berkin Elvan fakir bir ailenin Karakaşlı çocuğuydu. 16 Haziran günü ekmek almak için sokağa çıktı. Bir gece önce Ok Meydanı biber gazıyla boğulmuştu. Evine dönemedi. Çünkü Polis gaz fişeğiyle hedef göstererek başından vurmuştu.

Yaşamın direnciyle 269 gün mücadele etti. Kara kaşlı, Kara gözlü Çocuk; 45 kiloydu vurulduğu gün. 9 Mart sabahı akciğerinde hava deliği oluştugunda 16 kiloya düşmüştü. Bunun sonucu beyin fonksiyonlarının çalışması giderek zorlaştı ve iç organlarındaki hasar büyüdü. Yaşamak mücadelesiyle 269 gün direnen Berkin artık direnmenin bu kahpe Dünyada boşuna olduğunu gördü. 11 Mart 2014 sabahı , OK Meydanı sabah mahmurluğuyla uyanırken, Berkin ölüme teslim oluyordu..

Yaşamak, inadına yaşamak şiarını yitirmiş ve azraile teslim olmuştu BERKİN. Vurulduğunda yaz sıcaklığı yeni başlamıstı. Bir ekmek alabilme sevdasıyla yola düşen Berkin, sıcak ekmek kokusunu jissetmeden sokaka ortasında sehit düştü.

Yaşamak inadına yaşamak için yazın sıcaklığında direnen Berkin, Sonbaharda yaprak dökülmesini göremedi. Sonra Kış geldi kar topu oynayamadı ama direnmeye devam etti. Berkin o küçük gövdesiyle, kocaman yüreğiyle herkese yakışır bir önder direnişci çıktı ama ta ki 16 kiloya düşene kadar!!!! Esas manasını ismine yakışır olan Berkin (Sağlam, güçlü kuvvetli anlamında) direnemedi.

Siz Erguvanların açılış mevsimlerini bilirmisiniz? İşte Elvan renga reng anlamına geliyordu. O tam erguvanların açma mevsiminde sehit oldu. Berkin 14 yaşında başladığı direnişe, 15 inde teslim oldu… İnsanlar yaşamlarında hep birşeyler verebilmek için , daha barşcı olabilmek iöin ve mücadele için yaşarlar ve hep bu uğurda şavasırlar. Berkin yaşam mücadelesi verirken, Dünyaya tutunmaya çalışırken, Başbakan Berkin’i vuran polislere emir veriyor, üstün Liyakat madalyası veriyordu.

Berkin yaşamak için kalan enerjisini hayat cephesinde verirken, Başbakan meydanlarda halkı kışkırtıyor ve o küçük bedeni Terörist ilan ediyordu. Özel şeçilmiş kefenli mangalarını miting meydanlarında gösterip meydan okurken, Berkin Gökyüzü meleklerine gelin beni kefensiz alın mücadele buraya kadarmış diyordu. Ama hep nedense kefensiz çocuklar ölüyordu.

Göz yaşının kalbe akmadığı bir ülkenin yöneticisi bağırarak kefensiz çocukları hedef gösteriyordu. İşte özleminin içimizi burktu ÜLKEMİZ. Yani yeni Türküye burası!!!!!!! Kara kaşlı, Kara gözlü Berkin sen rahat uyu ve senı hep GEZİ sehitleriyle ölümsüz yapacagız.

Metin Agbuga/Horgen

CEVAP VER