UNIA Zürih, Zürih ve Dietikon’da iki inşaat yerini kapatmıştı. Düşük ücret mağduru çalışanlar ise alçı işçileri. Cuma günü Zürih Schwamendingen’de bir inşaat yeri, demir döşemecileri ve kalıpçılar düşük ücretlerle çalışmaya zorlandıkları için kapatıldı. Ve bu hafta Unia Zürih’te Hardturmpark’ta bir inşaat yerinde çalışmaları durdurdu. Orada aylardan beri saatte 10 Frank gibi çok düşük ücretlerle çalışılıyor. Tüm vakaların ortak özelliği ise bu düşük ücretleri örtbas etmek için alt yüklenicilerle karmaşık yapıların oluşturulması idi.

Tipik düşük ücret modeli

Düşük ücretr yapısı Zürih’teki inşaatlarda tipik ve güncel olmaya başladı: Ana inşaat branşında bir inşaat sahibi, Schwamendingen vakasında örneğin Feldmann, küçük bir ana kadroya sahip. Bu konuda ana inşaat branşı Kanton çerçeve sözleşmesine (LVM) uygun olarak hareket eder ve kontrollerde dikkati çekmez. Aynı zamanda bir çok işi alt ve alt alt yüklenicilere iletir. Esas onlarda düşük ücretler uygulanır. Bu “hile” ortaya çıktığında ise alt yüklenici değiştirilir ve farkında değilmiş gibi davranılır. Feldmann şirketi Schwamendingen’de demir döşeme de kalıp işleri için LMV’ye tabi kalmayan en az üç alt ve alt alt yüklenici çalıştırmış.

Çözüm gerekiyor

LMV’den kaçmak için “ana kadroda doğru ücretler, alt yüklenicilerde düşük ücretler” şeması Zürih’teki bir çok şirket tarafından uygulanıyor. Aynı zamanda inşaatçılar birliği düşük ücretleri önlemek için etkin önlemler almaktan kaçıyor. Artık inşaatçılar birliğinin düşük ücretlere karşı kesin çözümler sunması gerekir.

CEVAP VER